Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 2-1 kazandıkları Göztepe karşılaşması sonrası yayıncı kuruluşa açıklamalar yaptı.

Aykut Kocaman "Oyuncuyu sürekli ıslıklamak doğru değil ki. İyi yapıyor, kötü yapıyor ama canla başla bir şey yapmaya çalışıyor bu çocuklar. Bu takımın en büyük gücü taraftarı. Biz başka takımın oyuncusu ya da teknik direktörü değiliz. O ıslıklayanlar eğer şampiyonluğu istiyorsa, biraz daha dikkatli olmalarında fayda var.

Hakem iyi çocuk ama başka sahalarda maç yönetirkenki haller ile bu stattaki haller, bizim kendi içimizdeki durumlar yüzünden böyle oluyor.

Buna seyirci demek lazım, taraftar başka bir şey. Oyuncular gururla ve şerefle, en az taraftarlar kadar maç kazanmayı istiyorlar. Rakip değiliz yani. Böyle olunca anlamlandıramadığım bir durum ortaya çıkıyor.

Hakemler başka sahalarda bu kadar dirençli gözükmüyor. Doğal, normal. Kendi içinde sıkıntıya düşmüş, kendini yemeye çalışan bir grubu temsil ediyoruz. İyi oynar, kötü oynar ama canla, başla oynamaya çalışıyor bu çocuklar.

Dirar çok güçlü bir karakter. Zaman zaman hatalar yapıyor, bu bir gerçek. 3. bölgede yüksek hata yapan oyunculardan bir tanesi. Antrenör gözüyle bakıldığında, olmazsa olmazı bu takımın. Doğrularla yanlışlar yer değiştirdiği için bu ülkede, seyirci ıslıklar. Bu takımın olmazsa olmaz güçlerinden bir tanesi Nabil Dirar. Hem saha içinde, hem de saha dışında. Düşeni yerden kaldıran bir oyuncu Dirar. Bu karakteri olduğu sürece, ben ona hep destek olacağım. Her maç en az 5-6 orta yapıyor Dirar. Dirar sonuna kadar takım için savaşan çok kuvvetli bir karakter. Ona müteşekkirim, kendisine de içeride söyledim. Umarım böyle devam eder." ifadelerini kullandı.  

BASIN TOPLANTISI 
Karşılaşmadan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Kocaman, son derece doğru oynayarak kazandıklarını anlatarak, şunları kaydetti: "Bazı oyuncularımız sürekli ıslıklandı ikinci bölümde. Biz burada gururla ve şerefle mücadele ediyoruz. Futbolcular en az taraftar kadar şampiyonluğu istiyor. Rakip değiliz biz. Böyle olunca, anlamak istemediğim bir durum ortaya çıkıyor. Oyuncu bir taraftan sonra kaçar. Allah'tan bizim oyuncularımız böyle değil. En zor periyoda girdik. Seyircilerin bir kısmı oyuncuları maçtan düşürecek hamle yapıyor. Herkes sütten ak kaşık bizde. Yapılan davranışın sonucu pek fazla düşünülmüyor. Her şeye rağmen çok kritik haftalar öncesinde bütün oyuncularımı canı gönülden kutluyorum."

"DİRAR OLMAZSA OLMAZIMIZ" 
Aykut Kocaman, taraftarın eleştirisiyle karşılaşan Nabil Dirar'ın takımının olmazsa olmazı olduğunu dile getirdi.

Faslı oyuncunun zaman zaman hatalar da yaptığını aktaran Kocaman, "Çok güçlü bir karakter. Antrenör gözüyle bakıldığı zaman maçların her saniyesini seyreden biri olarak, Dirar bu takımın olmazsa olmazıdır. 'Seyircilere' söyleyecek bir şey yok, onlar ıslıklar. Büyümeye çalışan, kuvvetli takımım rakiplerini baskı altına alırken olmazsa olmazı Dirar'dır. Saha dışında da çok güçlü bir karakter. Asla morali bozulmaz. Her hata yapanı da destekleyen bir karakter. Bu karaktere her zaman destek olacağız." ifadelerini kullandı.

"BEN DE İNSANIM" 
Aykut Kocaman, sosyal medyada Mathieu Valbuena'yı oynatmadığı ve diğer oyuncu tercihleriyle ilgili yapılan eleştirilerin sorulması üzerine şu cevabı verdi:

"Ben de insanım. Bunların farkındayım. Farklı yerlerden bakıyoruz. Doğrularla yanlışların yer değiştirdiğini görüyorum. Zor ama yapacak bir şey yok. Bu ülkede yaşayan bir insanım. Oyuna bakışım, oyunculara davranışımla şunu öğrendim, doğru bildiklerimiz her şeye rağmen ısrarla ve inatla yapmaya çalışacağım. Mesleki anlamda bu davranışlarla hayatta kaldım. Bildiklerimi yapabilmek için sonuna kadar gücümü kullanacağım. Umarım hatalarım az olur. Hatalarımızı düzeltmeye çalışıyoruz."

Temel amaçlarının bütün maçları kazanmak olduğunu vurgulayan Kocaman, "Deplasmandaki maçlardan minimum kayıpla ayrılmamız büyük anlam kazanacak gibi gözüküyor. Her takım son derece sert ve organize. Artık takımlar iyi yönetiliyor. Tecrübeli yabancı futbolcular da var. Bizim en büyük ihtiyacımız, transferimiz, heyecan istek güzel ama birikmiş o psikolojinin oluşturduğu gergin ortamı düzeltmek. Taraftarımızla sevinci, üzüntüyü yaşarsak en büyük transferimiz bu olur. Yoksa her sene 10-12 oyuncu alınıyor zaten. Hala transfer deniyorsa temel problemi bulamıyoruz demektir. Oyuncuları biraz daha anlarsak en büyük transfer olur. Ortak menfaatimiz Fenerbahçe." değerlendirmesinde bulundu.

"GIULIANO EN AZ 3-4 HAFTA YOK" 
Aykut Kocaman, basın toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, maçta omzu çıkan Giuliano Victor de Paulo'nun en az 3-4 hafta sahalardan uzak kalacağını belirtti. Kocaman, Giuliano'ya geçmiş olsun dileklerini ileterek, "En az 3-4 hafta şu an için olmayacak gibi gözüküyor. Omzu çıktı, problemli." şeklinde konuştu.

TAMER TUNA: BİZİM İÇİN OYUN ÇOK ÖNEMLİ
Göztepe Teknik Direktörü Tamer Tuna ise "Son dakikada kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Fenerbahçe'yi tebrik ederim. Golü yememize rağmen, topa sahip olmamız, kanatları fazla kullanmamız olumlu yönlerimizdi. Atak verimliliğinde ise daha iyi olmalıydık. İkinci bölgede, önde baskı yapmak istedik. Sonuca çok üzüldük. Lig devam ediyor. Bizim için iyi oyun çok önemli. Göztepe'yi önümüzdeki haftalarda daha iyi ve üst sıralarda göreceğimize inanıyorum."

Oyuncularının zaman geçirmeye çalıştığı görüşlerine katılmadığını aktaran Tuna, "Lig kalitesi adına, topun oyunda kalma yüzdesi en fazla bizim maçlarda çıkıyor. Fenerbahçeli oyuncuların da yerde kaldığı anlar oldu. Bu, son dakikalarda olabilir. Hiçbir zaman kötü niyetli zaman geçirme adına bir şey yoktu. Biz bu kötü niyeti hiçbir zaman taşımadık ve taşımayacağız. Tüm planları 3 puan üzerine yapıyoruz. 1 puana sevinecektik ama 3 puan ilk planda düşündüğümüz anlayıştı." ifadelerini kullandı.