Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Ukrayna'da "Barış Yürüyüşü".

    Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ve çeşitli kentlerde "Barış Yürüyüşü" düzenlendi. Ayrılıkçıların 13 Ocak'ta Volnovaha'da otobüse düzenlediği saldırıyı protesto etmek için başkent Kiev'de düzenlenen "Barış Yürüyüşü"ne üst düzey yöneticiler, dini liderler ve binlerce kişi katıldı.

    Kiev'deki Şevçenko Parkı önünde başlayan "Barış Yürüyüşü"ne katılanlar, ellerinde Ukrayna bayrakları ve terörü kınayan pankartlarla Bağımsızlık Meydanı'na doğru yürüdü. Meydanda toplanan on binden fazla kişi, dini liderlerin de katılımıyla ölenlerin anısına mum yakarak dua etti. Göstericiler, attıkları sloganlarla terörü lanetledi.

    Yürüyüşün ardından düzenlenen mitinge eşi Marina ile katılan Devlet Başkanı Petro Poroşenko da ölenlerin anısına mum yakarak dua etti. Başbakan Arseniy Yatsenyuk, eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun da katıldığı mitingde konuşan Poroşenko, günümüzde tüm dünyanın teröre karşı birleştiğini belirterek "Volnovaha'da 13 kişinin yaşamını yitirdiği otobüse, daha önce de 298 kişinin hayatını kaybettiği Malezya yolcu uçağına düzenlenen saldırılar, terörün tüm dünya için tehlike olduğunu gösterdi. Günümüzde tüm dünya teröre karşı birleşti" ifadesini kullandı.

    Poroşenko, Paris'teki dergi ofisine ve Volnovaha'daki otobüse düzenlenen saldırıların insanları korkutma amacıyla yapıldığını söyleyerek bugün de Kiev ve ülkenin dört bir yanında bir araya gelen binlerce kişinin, terörü lanetlediğini ve kendilerini korkutmanın mümkün olmadığını gösterdiğini vurguladı. Poroşenko, ülkesinin bu savaştan galip çıkacağını kaydetti.

    Mitinge katılan çeşitli dinlerin temsilcileri de teröre karşı mücadele ve birleşme çağrısında bulundu.

    Ukrayna askerlerinin kontrolündeki Volnovaha'daki kontrol noktasında duran, Donetsk-Mariupol seferini yapan otobüse, çok namlulu silahtan atılan roketin isabet etmesi sonucunda 13 kişi yaşamını yitirmiş, 18 kişi yaralanmıştı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ