Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD’de başkanlık seçimlerine sayılı günler kala Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’ın seçilmesi durumunda eşi eski Başkan Bill Clinton’a nasıl hitap edileceği tartışma konusu oldu.

Amerikan halkı, 8 Kasım’da yeni başkanını seçmek için sandığa gidecek.

Barack Obama’nın yerini alacak kişiyi belirleyecek seçim öncesinde yapılan anketlere göre, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton, yarışı önde götürüyor.

Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Partinin adayı Donald Trump’a karşı galip gelirse ABD’nin ilk kadın başkanı olacak. Hillary Clinton’ın başkan seçilmesi halinde ABDnin 42. Başkanı Bill Clinton, bu kez "başkanın eşi olarak" bir kez daha Beyaz Saray’a adım atacak. Bu durumda Bill Clinton’ın hangi unvanı alacağı ise merak konusu oldu.

ABDnin şimdiye kadarki tüm başkanları erkek olduğu için başkanların eşine "First Lady" şeklinde hitap ediliyor. İlk kez bir kadının başkan seçilme ihtimali ortaya çıktığı ve daha öncesinde de bir örnek bulunmadığı için Bill Clintona nasıl bir unvan verileceği de konuşulan konular arasında yer alıyor.

Söz konusu durumda Beyaz Saray çalışanlarının Bill Clinton’a nasıl hitap edecekleri, Hillary Clinton’ın göndereceği davetiyelerde, devlet yemeklerinde eşinin isminin nasıl yazılacağı, medyanın Bill Clinton’a nasıl atıfta bulunacağı şu anda belirsizliğini koruyor.

Ortaya atılan öneriler arasında "First Gentleman (İlk Beyefendi)", "Bay Başkan", "First Spouse (İlk Eş)", "First Man (İlk Adam)" gibi hitaplar yer alıyor.

"Washington Onur ve Saygı Protokol Okulu: İsimler, Unvanlar ve Hitap Şekilleri için Resmi Kılavuz" kitabının yazarı Robert Hickey, en uygun önerinin "Sayın Başkan ve Sayın Bill Clinton" olduğu görüşünde.

Hickey, Bill Clinton zaten eski başkan olduğu için yazışmalarda ayrıca "Saygıdeğer (Honorable) Bill Clinton" ifadesinin kullanabileceğini belirtiyor.

BILL CLINTON UMURSAMIYOR

Eşinin seçilmesi durumunda 16 yıl sonra Beyaz Saraya yeniden yerleşecek Bill Clinton ise kendisine nasıl hitap edileceğinin önemi olmadığını düşünüyor.

Clinton, eşi Hillary’nin 2008deki başkanlık seçiminde Obama’ya karşı yarıştığı dönemde verdiği bir mülakatta, "Hillary, başkan olursa bana nasıl bir unvan vereceklerini umursamıyorum. Gerçi İskoç arkadaşlarım first laddie (delikanlı) denmesini istiyor." ifadesini kullanmıştı.

OBAMA DA BILL CLINTON'A TAKILDI

Halihazırdaki ABD Başkanı Barack Obama da 2015’in Mayıs ayında ilk kez Twitter’da @POTUS (Amerika Birleşik Devletleri Başkanı) hesabından paylaşımda bulunurken Bill Clinton’a takılmıştı.

“Merhaba Twitter! Ben Barack. Gerçekten! Altı yılın ardından sonunda bana kişisel hesabımı veriyorlar” mesajını paylaşan Obama’ya, Bill Clinton @billclinton hesabından “Twitter’a hoş geldin.” karşılığını vermişti. Ardından “Bir sorum var: Bu kullanıcı adı başkanlık görevi süresi boyunca mı kalıyor?” diye soran Bill Clinton, o günlerde 2016 başkanlık seçimlerinde yarışacağını açıklayan eşi Hillary Clinton’ı ima ederek, “Bir arkadaş için soruyorum” etiketini eklemişti.

Bill Clinton’ın sorusuna “Güzel soru” karşılığını yazan Obama, @POTUS kullanıcı adının görev süresiyle sınırlı olduğunu kaydetmişti. Obama, ardından da başkanların eşlerinin kullandığı Twitter hesabı @FLOTUS’a atıfta bulunarak Bill Clinton’a takılmıştı.

Obama, Bill Clintona "FLOTUS hesabıyla ilgilenen birini tanıyor musun?” sorusunu yönelterek, Hillary Clinton’ın 2016’da başkan seçilmesi halinde "First Lady" görevinin de Bill Clinton’a kalacağını ima etmişti.

ÇAY PARTİSİ DÜZENLER Mİ?

Bu arada Hillary Clinton’ın başkan olması halinde 70 yaşındaki eşi Bill Clinton’ın ne gibi görevler üstleneceği de bir diğer merak konusu.

Başkan eşleri düzenledikleri çay partileri ve Beyaz Saray’ın dekorasyonuyla ilgilenmeleriyle tanınıyor. Bill Clinton’ın ise ne tür roller üstleneceği henüz bilinmiyor.

AA