Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Başkanlık ön seçimlerinde Hillary Clinton'ın rakibi olan Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD Kongresi önündeki protestoda başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Donald Trump'ı eleştirdi.

Yaklaşık 500 Sanders taraftarı, Kongre önünde, Trump karşıtı gösteri düzenledi.

Sanders, burada, ekonomik eşitsizlik, sosyal adalet ve demokratik değerler etrafında bir konuşma yaptı.

Başkanlık seçimleri ve yeni döneme işaret eden Sanders, "demokratik değerler ve kurumlara bağlılık" çağrısı yaptı.

Sanders, Trump'ın seçim kampanyasını "bölücü" olarak nitelendirdi.

Yeni dönemde Trump karşıtlarının ülkedeki bölünmeyi engellemek için aktif olması gerektiğini vurgulayan Sanders, demokrasinin tüm toplumsal kesimlerin katılımıyla mümkün olabileceği anlattı.

Konuşmaların ardından Kongre önündeki eylem olaysız sona erdi.

Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından New York merkezli olarak başlayan eylemlerin devam etmesi bekleniyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılan 58. başkanlık seçimlerini, Cumhuriyetçi Trump, Demokrat rakibi Clinton'a önemli bir üstünlük sağlayarak kazanmıştı. Trump, 20 Ocak 2017'de yemin ederek başkanlık görevini Barack Obama'dan devralacak.

ABD'nin 45. başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'ın ilk görüşeceği yabancı lider Japonya Başbakanı Şinzo Abe olacak.

Fakat Japon yetkililer, New York'ta gerçekleşecek görüşmeye bir gün kalmasına rağmen nerede ve ne zaman görüşüleceği, kimlerin davet edildiği ve bazı durumlarda soruların cevaplanması için aranacak kişinin bile kim olduğunun belli olmadığını söyledi.

Reuters'ın haberine göre Japon ve ABD'li yetkililer, Dışişleri Bakanlığı'nın Trump ve Abe'nin görüşmesinin planlamasına dahil olmadıklarını bildirdi.

Normalde önceden ayarlanması gereken lojistik ve protokol detaylarının da belli olmadığı kaydedildi.

Bir Japon yetkili konuyla ilgili, "Çok fazla kafa karışıklığı var" ifadesini kullandı.

Öte yandan Abe, Tokyo'dan ayrılmadan önce Trump ile yapacağı görüşme hakkında açıklamada bulundu.

Abe güvene dayalı bir ilişki kurmak istediğini ve Japon-ABD ikili ittifakının ülkesinin diplomasisi ve güvenliğinin merkezi olduğunu dile getirdi.

Kyodo ajansının haberine göre Abe, Tokyo'dan ayrılmadan önce basına yaptığı açıklamada, "ABD-Japon ittifakının ülkesinin diplomasisi ve güvenliğinin temel dayanağı" olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin NATO'ya desteğine ilişkin, "Amerika'nın Transatlantik Paktı'na olan bağlılığının 70 yıldır olduğu gibi, ister Demokrat ister Cumhuriyetçi yönetim altında olsun, her müttefiği savunmak için verdiğimiz teminat ve anlaşma yükümlülüğümüz ile devam edeceğine eminim." dedi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da başkan olarak düzenlediği son yurt dışı gezisi kapsamında bir konuşma yapan Obama, demokrasi, eşitlik ve kapsayıcı ekonomi mesajları verdi.

Obama, demokrasi ateşinin Atina'da yandığını ve hiçbir zaman sönmediğini ifade ederek, günümüzde bu fikirlere karşı gelindiğini söyledi. ABD'nin demokrasileri her zaman destekleyeceğini vurgulayan Obama, bunun ABD'ye faydalı olacağını belirtti.

Demokrasinin ülkeler arasında sorunların çözümünde de en makul yol olduğuna işaret eden Obama, "Bu yüzden tek bir kurşun atmadan İran'ın nükleer programını sona erdirdik, diplomasiyle yeniden Küba ile olan ilişkilerimize başladık, iklim değişikliğinden gezegenimizi korumak için en büyük anlaşmalardan biri için yaklaşık 200 ülkeyle güçlerimizi birleştirdik." ifadelerini kullandı.

Obama, ABD'nin demokrasilerin en yakın dostu olduğunu ve en önemli birlik olarak nitelediği NATO'nun her zamanki gibi güçlü ve hazır olduğunu vurgulayarak, "Amerika'nın Transatlantik Paktı'na olan bağlılığının 70 yıldır olduğu gibi, ister Demokrat ister Cumhuriyetçi yönetim altında olsun, her müttefiği savunmak için verdiğimiz teminat ve anlaşma yükümlülüğümüz ile devam edeceğine eminim." diye konuştu.

"BİRBİRİMİZDEN DAHA FARKLI OLAMAZDIK"

Demokrasilerin, DEAŞ gibi örgütlerden güçlü olduğunu dile getiren Obama, "Demokrasilerimiz bizim, farklılıklara karşı hoşgörü gösteremeyen, insanları zorla değiştirmeye çalışan teröristlerden ve köktencilerden güçlü olduğumuzu gösteriyor." dedi.

Obama, ülkesindeki başkanlık seçimlerine ilişkin ise "Bir sonraki başkan ve ben birbirimizden daha farklı olmazdık ama kimse demokrasiden daha büyük değil. Yönetimimiz en yumuşak geçişi sağlamak için elinden geleni yapacak." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik zorluklara ilişkin ise reformlara devam edildiği sürece ABD'nin her zaman desteğini sunacağının sözünü veren Obama, halkın gelecek için umuda ihtiyacı olduğunu belirterek, ülkenin kreditörlerine yönelik, Yunanistan'ın borcunun hafifletilmesi çağrısını yeniledi.

Obama, bazı insanların vergiden kaçmasının, yasal boşlukları kullanmasının çalışan kesimde farklı kurallarla yönetildiği algısını yarattığına dikkati çekerek, bu durumun "derin bir adaletsizlik ve artan bir haksızlık duygusu" oluşturduğunu vurguladı.

Obama, "Bu eşitsizlik, ekonomilerimize ve demokrasilerimize en büyük zorluklardan birini oluşturuyor." ifadelerini kullanarak, kapsayıcı ve adil bir ekonomik büyüme çağrısında bulundu.

 

AA