Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Reuters'ın haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'da görevli bazı Türk askeri personelin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sığınma talebinde bulunduğunu bildirdi.

Pazar günü Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirecek olan Stoltenberg, sığınma talepleriyle ilgili detay vermedi ve bunun ulusal yetkilileri ilgilendiren bir konu olduğunu dile getirdi.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK"

AA'nın haberine göre Stoltenberg, düşünce kuruluşu German Marshall Fund'un düzenlediği "Avrupa Savunması ve Transatlantik Güvenlik" konulu etkinlikte konuştu.

Türkiye'ye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Stoltenberg, "Türkiye, bir çok sebepten ötürü NATO için önemli bir müttefik. Bu sebeplerden biri, Türkiye'nin konumu. Türkiye'nin doğuda, Karadeniz'de Rusya ve Gürcistan'la; güneyde de karışıklık, şiddet ve DEAŞ'ın bulunduğu Irak ve Suriye'yle sınırı var. Türkiye'nin bu coğrafi konumu, onu önemli bir müttefik yapıyor." dedi.

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜK ÖNEMİNİ HATIRLAMAK ZORUNDA KALIYORUZ"

Türkiye'nin aynı zamanda 3 milyon kadar sığınmacıya ev sahipliği yaptığını da hatırlatan NATO Genel Sekreteri, "Türkiye, aynı zamanda bizim Afganistan, Kosova ve diğer yerlerdeki görevlerimize yaptığı katkıdan dolayı da önemli bir müttefik. Bu yüzden de, özellikle hem doğu hem de güneydeki zorlukları gördüğümüz zaman, Türkiye'nin ittifak için ifade ettiği büyük önemi hatırlamak zorunda kalıyoruz." diye konuştu.

"ERDOĞAN'IN PUTİN'LE GÖRÜŞMESİNİ OLUMLU BULUYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesine değinen Stoltenberg, "NATO ülkeleri liderlerinin Rusya lideri ile görüşmesini olumlu buluyorum. Bunu birçok lider yaptı ve normal bir durum. Görüşmeler, aynı fikirde olunduğu anlamına gelmiyor, ancak en azından diyalog içinde olduğumuzu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, geçen sene Rus uçağının düşürülmesinin ardından, bizzat kendisinin iki ülke arasında diyalog kurulması çağrısı yaptığını hatırlatarak, Erdoğan ve Putin arasındaki irtibatın DEAŞ'le mücadele konusunda da önem arzettiğini söyledi.

"BOMBALANAN TBMM'Yİ GÖRDÜĞÜMDE ETKİLENDİM"

Eylül ayındaki Türkiye'yi ziyareti sırasında F16'larca bombalanan TBMM'yi gördüğünde etkilendiğini kaydeden Stoltenberg, "Darbe girişimi sırasında Meclis, milletvekilleri içerideyken bombalandı. Bu aynı zamanda Türkiye'deki demokratik kurumlara dönük de bir saldırıydı. Tüm partilerle görüştüm ve hepsi başarısız darbe girişimi nasıl kınadıklarını anlattı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin darbe girişimi arkasında olan kişileri yargılama hakkı olduğunu vurgulayan NATO Genel Sekreter, ancak bunun hukukun egemenliği ilkesi çerçevesinde yapılmasının önemli olduğunu ifade etti. Stoltenberg, bu konuya dair Avrupa Konseyi ve Türkiye arasındaki irtibatı önemli bulduğunu dile getirdi.

"NATO'DAKİ BAZI TÜRK GÖREVLİLER SIĞINMA BAŞVURUSU YAPTI"

Stoltenberg, "NATO komuta yapısında çalışan bazı Türk görevlilerin çalıştıkları ülkelerde sığınma başvurusunda bulunduğu doğru. Bu konuda karar vermek ülkelerin kendisine kalıyor. NATO komuta yapısındaki askeri görevlerdeki Türk personellerde değişiklik oldu. Türkiye'nin bu yerleri dolduracağını sanıyorum. Buralarda kimlerin görevlendirileceği de Türkiye'ye kalıyor." şeklinde konuştu.

"AVRUPA'NIN TÜRKİYE'NİN OYNADIĞI ROLÜN ÖNEMİNİ ANLAMASI ÖNEMLİ"

Türkiye'nin sığınmacı krizinde Avrupa için önemli bir noktada olduğunu hatırlatan NATO Genel Sekreteri, "Avrupa'nın geri kalanının sığınmacı krizinin yönetiminde Türkiye'nin oynadığı rolün önemini anlaması önemli." ifadesini kullandı.

NATO'nun demokrasi, hukukun egemenliği, kişisel özgürlük gibi değerler üzerine kurulu olduğunu belirten Stoltenberg, Türk yetkililerinin darbe girişimi arkasında olanları hukukun egemenliği temelinde yargılanacağını kendisine ziyareti sırasında söylediğini aktardı.

Stoltenberg, NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısına katılmak üzere pazar günü İstanbul'da olacağını sözlerine ekledi.

ABD'de başkanlık görevini 20 Ocak'ta Barack Obama'dan devralacak olan Donald Trump, bir yandan da ekibini kurma çalışmalarını sürdüyor. Son olarak Trump'ın, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine 57 yaşındaki emekli Korgeneral Michael Flynn'i getireceği iddia edildi.

CNN International'ın haberine göre, Trump bu görev için Flynn'e teklifini sundu. Flynn'in teklifi kabul ettiği belirtildi.

Daha önce Savunma İstahbarat Ajansı Direktörlüğü görevini yürütürken 2014 yılında Başkan Obama tarafından görevine son verilen Flynn, senato onayına ihtiyaç duymaksızın göreve başlayabilecek.

GÜLEN HAKKINDA BUNLARI SÖYLEMİŞTİ

Trump'ın seçim kampanyasında 'Güvenlik ve İstihbarat Başdanışmanı' olarak görev yapan Flynn, seçimlerden kısa bir süre sonra kaleme aldığı yazıda FETÖ ile ilgili olarak; "Arka bahçemiz Pensilvanya'ya rahatça yerleşmiş olan bu maskeli terör ve istikrarsızlık kaynağı tarafından Washington'ın gözü boyanırken NATO müttefikimiz Türkiye'ye engel olmak mantıksızdır. Türkiye'nin bakış açısıyla Washington, Türkiye'nin Usame bin Ladin'ine sığınak oluyor. 11 Eylül'den sonra Usame bin Ladin'in Türkiye'de güzel bir köyde yaşadığını ve aynı anda da Türk vergi mükelleflerinin vergileriyle fonlanan 160 okulu işlettiğini öğrenseydik ne yapardık?" ifadelerini kullanmıştı.

ADALET BAKANLIĞI VE CIA İÇİN İSİMLER BELLİ OLDU

Ulusal Güvenlik Danışmanlığı'na Flynn'i atayan Trump'ın Adalet Bakanlığı için senatör Jeff Sessions'a, CIA Direktölüğü için de Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi Mike Pompeo'ya teklif götürdüğü belirtildi.