Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fransa Hükümet Sözcüsü Stephan Le Foll, ülkesinin, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinden, terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'nin Rakka kentindeki üssüne operasyon başlatması çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Le Foll, Bakanlar Kurulunun ardından yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın, Musul'dan kaçan DEAŞ militanlarının Rakka'ya geçişinin önlenmesi için buraya yönelik operasyonun başlatılmasını istediğini bildirdi.

Şu ana kadar Rakka çevresine askeri yığınak yapıldığını ancak operasyonun hala başlatılmadığını hatırlatan Le Foll, "Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa'nın Rakka'ya operasyon başlatılarak, Musul'dan kaçanların Rakka'ya ulaşmasının engellenmesini ve bu kentin terör örgütünün kuşatmasından kurtarılmasını istedi." dedi.

Le Foll, Rakka'nın müttefik güçler için oldukça "stratejik bir hedef" olduğunu sözlerine ekledi.

Fransa, Irak ve Suriye'de DEAŞ hedeflerine yönelik operasyonlara hava desteği vererek katılıyor. Irak'ta Kürt Peşmerge güçlerini eğiten Fransa, Musul'a yönelik operasyon başlamadan önce buraya son olarak top bataryası göndermişti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG), Rakka kentinin DEAŞ'ın elinden alınması için başlattığı operasyonu "memnuniyetle karşıladığını" belirtti.

Carter, SDG'nin, Rakka'nın DEAŞ'tan alınması için dün gece operasyon başlattığını duyurmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"DEAŞ'ın acımasız kontrolü altında bulunan Rakka'nın özgürleştirilmesi için SDG'nin başlattığı operasyonu memnuniyetle karşılıyorum." ifadesini kullanan Carter, Rakka'nın izolasyonu ve nihayetinde kurtarılması çabalarının, uluslararası koalisyonun sürdürdüğü kampanyanın bir sonraki adımını oluşturduğunu kaydetti.

Carter, Irak'ın Musul kentindeki gibi Rakka'daki operasyonun da kolay olmayacağını vurguladı.

Önlerinde zorlu bir mücadelenin bulunduğuna işaret eden Carter, "Uluslararası koalisyon, Irak ve Suriye'deki yerel güçlerin DEAŞ'ı hakkettiği kalıcı yenilgiye uğratması için elinden geleni yapmayı sürdürecek." ifadesini kullandı.

Carter, açıklamasında, ABD'nin Rakka operasyonunu ne şekilde desteklediği konusundaki ayrıntılara yer vermedi.

AA

Irak’ın Musul kentinde DEAŞ’a yönelik harekât sürerken, örgütün Suriye’de Ocak 2014’ten beri elinde tuttuğu Rakka kentini kurtarmak için hazırlıkları bir süredir devam eden operasyonun başladığı açıklandı. Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan YPG’nin öncülüğünü yaptığı ve ABD’nin destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanları, terör örgütü DEAŞ’ın ‘Suriye’deki kalesi’ olarak görülen Rakka’yı geri almak için ‘Fırat’ın Gazabı’ (Wrath of Euphrates) adını verdikleri operasyonun önceki gece başladığını duyurdu.

Dün öğle saatlerinde kente 50 kilometre uzaklıktaki Ayn İsa kasabasında düzenlenen basın toplantısında okunan açıklamada, “Rakka, Suriye Demokratik Güçleri bayrağı altındaki Arap, Kürt ve Türkmen gruplarca ve YPG’nin aktif katılımıyla, uluslararası koalisyonla koordinasyon içinde kurtarılacaktır” denildi.

Halep’in kuzeyinde kısa bir süre önce kurulan ‘Suriye Ulusal Direnişi’ adlı örgütün genel sekreteri Rezan Hido da dün sabah Irak merkezli BasNews haber sitesine yaptığı açıklamada, operasyona sayılı saatler kaldığını ifade etmişti.

‘ABD’DEN YENİ SİLAHLAR ALDIK’

SDG Sözcüsü Talal Sello da AFP’ye yaptığı açıklamada, operasyonun iki aşamalı olacağını, ilk olarak Rakka’nın kırsal bölgelerinin kurtarılıp kentin izole edileceğini, sonra da kentin kontrolünün ele geçirileceğini söyledi. SDG’nin Rakka operasyonu için ABD liderliğindeki koalisyondan tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere yeni silahlar aldığını kaydeden Sello, “Savaş kolay olmayacak. Zira DEAŞ, Rakka’yı kaybetmesinin Suriye’de işinin bittiği anlamına geleceğinin bilinciyle kalesini savunacak” dedi. ABD’nin havadan destek verdiği ileri sürülen operasyona 30 bin SDG mensubunun katılacağı ifade edildi.

‘SURİYE’NİN İÇ MESELESİ’

Basın açıklamasında ayrıca, Rakka operasyonunda Türkiye’nin yer almamasına yönelik ifadeler de dikkat çekti. SDG komutanları, Türkiye’nin Suriye’nin iç meselelerine karışmayacağını umduklarını belirtti. SDG Sözcüsü Sello, “Türkiye’nin ya da Türkiye ile müttefik silahlı grupların operasyonda yer almayacağına dair uluslararası koalisyonla kesin olarak anlaştık” iddiasında bulundu.

ABD: OPERASYONUN BAŞLANGIÇ EVRESİ

ABD Başkanı Barack Obama’nın DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Umman’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, Rakka operasyonunun “başlangıç evresinin” başladığını ifade etti. McGurk, “Rakka saldırısı safhalarla ilerleyecek. Bir izolasyon safhası var ve bugün (dün) başladı, izleyen süreçte ise DEAŞ’ın Rakka’dan tamamen temizlendiğinden emin olacağız” dedi.

McGurk, Rakka’ya girecek öncü kuvvetlerin Araplardan oluşacağını, şimdilik YPG’lilerin kullanılmadığını ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise yaptığı yazılı açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka’nın DEAŞ’ın elinden alınması için başlattığı operasyonu “memnuniyetle karşıladığını” belirtti.

ANKARA: SADECE ÇATIŞMA VAR

Türkiye , ABD ile uzun süreden beri Rakka operasyonu konusunda müzakere yürütüyordu. Türkiye, YPG’nin olmaması halinde, Rakka operasyonuna katılacağını açıklamıştı. Türkiye, operasyonda YPG’nin yerine Özgür Suriye Ordusu olmasını önermişti. Ancak ABD’nin, Rakka operasyonunun Musul operasyonu sürerken yapılacağını ve bu kadar kısa sürede YPG yerine farklı bir gruba bu operasyonun emanet edilemeyeceğini açıklaması, Ankara-Washington hattında ciddi bir gerilime neden olmuştu.

HABERTÜRK’ün ulaştığı diplomatik kaynaklar, Rakka operasyonunun henüz resmi olarak başlamadığını belirterek, “Rakka’ya yakın bölgede çatışmalar var” açıklamasında bulundu.

GAZETE HABERTÜRK