Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde 1992'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin katledilmesinin 25. yılı nedeniyle Kırgızistan'da anma programı düzenlendi.

Başkent Bişkek'te düzenlenen anma programı, bir dakikalık saygı duruşu ve Kur'an'ı Kerim okunmasıyla başladı.

Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orudjev, yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun, Hocalı Katliamı'nda etnik temizlik yapanları kınamasını, Dağlık Karabağ sorunun çözümü ve ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanması yönündeki çabalara destek vermesini beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç da, "Bugün Hocalı'yı anarken, geçmişte olmuş bitmiş, çözülmüş, halledilmiş, katliamı anmıyoruz. Biz bugün devam eden ve yeni katliamlara sebep olabilecek bir saldırının parçasını anıyoruz." ifadesini kullandı.

Kılıç, katliama rağmen yargılanmayan ve herhangi bir yaptırım uygulanmayan Ermenilerin, her an katliam yapma arzularının canlı olduğunu ifade etti.

Hocalı Katliamı'nı, Kırgızistan'da seçkin bir topluluğu bir araya getirerek gündeme taşıyan Orudjev'e teşekkür eden Kılıç, Hocalı'da hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

"FAİLLER CEZALANDIRILMALI"

Büyükelçi Orudjev, toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hocalı Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin, yüze yakın ülkede anıldığını söyledi.

Hocalı'nın, 20. yüzyılın en büyük katliamlarından olduğuna işaret eden Orudjev, bunun sadece Azerbaycan halkına değil tüm insanlığa yönelik olduğunu belirtti.

Orudjev, dünyanın başka yerlerinde benzer şeylerin yaşanmaması için Hocalı Katliamı'nı yapanların cezalandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.