Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Paris'te kimlik kontrolü sırasında Theo isimli bir gencin polis copuyla taciz edilmesi sonrası başlayan olaylar liselere sıçradı.

"Theo için adalet" sloganıyla Nation Meydanı'nda protesto gösterisi düzenleyen lise öğrencileri, Paris ve çevresinde bulunan 16 lisenin girişini tamamen, 12 lisenin girişini ise kısmen kapattı.

Polisin kimlik kontrolü sırasında 2 Şubat'ta yaşanan olay sonrası Paris ve banliyölerinde şiddetli protesto gösterileri devam ediyor.

Polis şiddeti kurbanlarıyla dayanışma ve Theo'ya destek amacıyla öğrenci dernekleri tarafından yapılan çağrı sonrası Paris ve çevresinde bulunan çok sayıda lisenin girişleri öğrenciler tarafından kapatıldı.

Çöp kutuları, ağaç, demir ve taşlarla kapatılan lise girişlerinde toplanan öğrenciler, "Theo için adalet", "polis şiddetine son", "suçlular cezasız kalmayacak" ve "mücadele devam edecek" gibi slogan atarak polis şiddetini protesto etti.

Bölgedeki liselerden sorumlu kuruluş olan Paris Rektörlüğü, sabah saatlerinde 16 lise girişinin tamamen, 12 lise girişinin ise kısmen kapatıldığını açıkladı. Okul girişlerine yerleştirilen çöp kutularının ateşe verilmesi sonrası 3 liseye itfaiyenin müdahale ettiği açıklanırken, çok sayıda lise girişinde ve çevredeki araçlarda hasar meydana geldiği kaydedildi.

Paris'te bulunan Nation Meydanı'nda aşırı sol bir grubun aynı amaçlı çağrısıyla bir araya gelen göstericiler, "Theo için intikam" sloganı atarak çevredeki araç ve mağazalara saldırdı.

Polisin göz yaşartıcı gaz sıkarak müdahale ettiği olaylar sırasında çok sayıda araç ve banka binasının hasar gördüğü belirtildi. Gösteriye bin kişinin katıldığı açıklandı. Güvenlik kaynakları, olaylara karışan 11 kişinin yakalandığı, 13 kişi hakkında ise "gösteri alanı ve çevresinde bulunmama cezası" verildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, liselileri sükunete davet ederek, "Göstericilerin büyük bir kısmı seslerini duyurmak amacıyla hareket ediyor. Bunların arasında bazı gruplar şiddete başvurmakta. Tabii ki güvenlik güçleri buna izin vermeyecek." dedi.

Paris'in içinde olduğu Ile-de-France Bölge Başkanı Valerie Pecresse, "30 civarı lisede kaotik bir durumun söz konusu olduğunu" belirterek, gerekli önlemlerin alınması çağrısı yaptı.

Gösterilere başta Montpellier olmak üzere Fransa'nın diğer şehirlerinde de destek verildi. Montpellier'de 200'den fazla liselinin destek verdiği gösteride polis, göz yaşartıcı gaz kullanarak okul girişinde çıkarılan yangını kontrol altına aldı. Olaylarda rolü bulunan çok sayıda öğrencinin sorgulandığı belirtildi.

Fransa'da polis şiddetini protesto gösterileri 2 Şubat'tan beri devam ediyor. Dün Versailles bölgesinde düzenlenen protesto sonrası 8 kişi gözaltına alınmıştı. Fransa'nın kuzeybatısında yer alan Rennes kentinde ise gösteriler sonrası polis göz yaşartıcı gaz kullanmış, sokak aralarında devam eden kovalamaca sonunda 18 gösterici yakalamıştı.