Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Devin Nunes, ABD Başkanı Donald Trump'ın eski kampanya direktörü Paul Manafort'un, Rusya'nın Amerikan seçimlerine müdahalesiyle ilgili soruşturmada gönüllü olarak ifade vereceğini bildirdi.

Rusya'nın kasım ayında yapılan ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını soruşturan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Nunes, konuyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yaptı.

Seçim döneminde Trump kampanya ekibinin direktörü olan Manafort'un gönüllü olarak konuyla ilgili ifade vereceğini belirten Nunes, söz konusu ifadenin kamuya açık mı yoksa kapalı mı olacağının büyük oranda Manafort'a bağlı olduğunu söyledi. Oturumun ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı.

Öte yandan Nunes, hafta içinde basına açık olarak yapılması planlanan ve eski ABD Adalet Bakanı Vekili Sally Yates, eski Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan ve eski Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) James Clapper'ın katılacağı oturumu iptal ettiğini söyledi.

Demokratların tepkisini çeken bu kararın ardından İstihbarat Komitesinin Demokrat üyelerinden Adam Schiff, Rusya soruşturmasının artık bağımsız bir komite tarafından yürütülmesi gerektiğini dile getirdi. Demokratlar, Trump'ın eski kampanya direktörü Manafort'un Ruslarla ilişkisinin olduğunu ve seçimlere müdahale konularında görüş alışverişinde bulunduğunu iddia ediyor.

Daha önce Nunes, Rusya soruşturması ile ilgili incelemeleri sürerken, 8 Kasım 2016'da Başkan seçildikten sonraki süreçte Trump'ın ve yakın ekibindeki bazı kişilerin konuşmalarının istihbarat birimlerinin dinlemelerine takıldığını açıklamıştı.