Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya AGİT'ten Türkiye'ye tepki!,Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı : Türkiye'deki sosyal medya sansürü durmalı

    Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç, Twitter'dan sonra YouTube'a erişimi de engelleyen Türkiye'ye tepki gösterdi.

    Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Miyatoviç, "Türkiye, sosyal medya platformlarına erişimi engelleyerek ifade ve basın özgürlüğü gibi temel hakları kasten hiçe sayıyor." dedi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) engelleme yoluyla sansür uygulamasının demokrasilerde kabul edilemez olduğunu ifade eden Miyatoviç, bu durumun ayrıca Türkiye'nin uymakla yükümlü olduğu AGİT'in koyduğu ve diğer uluslararası standartları ihlal ettiğini vurguladı.

    AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç, bilginin serbest şekilde akması ve medya özgürlüğünü koruması çağrısı yaptığı yetkililerden YouTube'a erişimi derhal yeniden sağlamalarını istedi. Miyatoviç, TİB'e de mahkeme kararını vakit geçirmeden uygulayarak Twitter hizmetlerini eski haline getirmesi çağrısında bulundu.

    CİHAN

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ