Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Menekşe ATASELİM / GAZETE HABERTÜRK

2015’te toplam geliri 8.6 milyar dolara ulaşan ABD’li e-ticaret devi eBay, Türkiye’deki şirketi GittiGidiyor.com’un içeriğini yurtdışına açmaya hazırlanıyor. İç piyasada sektörün lideri konumuna geldiklerini ve 2015’i yüzde 50’nin üzerinde büyümeyle kapattıklarını belirten GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, “Artık önümüz açık. eBay’in bulunduğu farklı ülkelere ürün göndermeye başlayacağız” dedi. Başlangıç olarak Rusya pazarına gireceklerini söyleyen Kantarcı, “Rusya ile sorunlu bir dönemden geçiyor olsak da bahsettiğimiz yer Türk ürünlerine ilginin büyük olduğu bir coğrafya. İlişkilerin ve iş ortamının düzeleceğine inanıyoruz” yorumunu yaptı. Kantarcı, “Rusya’da pazar potansiyeli büyük ama henüz eBay’in ülkedeki varlığı küçük. Türkiye’deki envanterimizle birleştirince inanılmaz bir çeşitlilik oluşacak. Türk ürünleri için önemli bir ihracat kapısı da açılacak. Bu yıl bitmeden satışa başlamayı planlıyoruz. Devamında farklı ülkeler de gelecek ancak lojistik maliyet sorununun çözülmesi için de uğraşıyoruz” bilgisini verdi.

"EKONOMİ BAKANLIĞI’NDAN DESTEK TALEP ETTİK"

GittiGidiyor’un İtalya, İspanya ve Fransa’yı da kapsayan bölgede yer aldığını ve gelecekte içeriğin bu ülkelere de açılacağını ifade eden Kantarcı, şöyle konuştu: “Lojistik maliyet düştüğünde Kuzey Afrika’ya kadar ulaşma niyetimiz var. Taşımacılığın ürün fiyatına etkisi en az yüzde 50’yi buluyor. O nedenle e-ticaret üzerinden ihracatı kolaylaştırmak için lojistik şirketleriyle görüşüyoruz. Bazı bölgelerde lojistik üssü kurmamız gündemde. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı ile temas halindeyiz. Devletin kargo firmalarıyla anlaşıp bu işin bir kısmını sübvanse etmesini bekliyoruz. Sıcak bakıldığını söyleyebilirim. Fiyatları ticaret açısından mantıklı seviyelere çekebilirsek ihracat açısından destekleyici pazarlar yaratabiliriz.”

BAĞDAT CADDESİ VE AVM’LERDE DİJİTAL MAĞAZACILIK YAPACAK

GittiGidiyor’un kayıtlı üye sayısının 14.3 milyona, aylık ortalama tekil ziyaretçi sayısının yaklaşık 15 milyona ulaştığına dikkat çeken Öget Kantarcı, ciroda 2016 büyüme hedefinin yüzde 40 olduğunu belirtti. “Bu yıl için öncelikli amacımız trafiği yüzde 30 artırmak” diyen Kantarcı, “Bazı yerli ve yabancı e-ticaret siteleri gibi siz de fiziki mağaza açacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben bu fikre inanmıyorum. Ancak başka bir planımız var. İçinde ürün değil, bilgisayar ve QR kodlar olan dijital bir mağazacılık konsepti yaratacağız. Niyetimiz insanlara geçerken alışveriş yaptırmak fakat yine e-ticaret üzerinden. Böylelikle trafiği de artıracağız. Bağdat Caddesi bunun için odaklandığımız ilk nokta. Birkaç AVM’de de projeyi gerçekleştirebiliriz.”

GEÇEN YIL 2 SANİYEDE 1 ÜRÜN SATTI

2015 ortalamasında 2 saniyede 1 ürün satılan GittiGidiyor’da sepet de büyüdü. Öget Kantarcı, “Büyük mağazaları bünyemize alınca stok arttı ve 110 TL olan ortalama 160 TL civarına çıktı” dedi.