Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Bu yılın şubat ayı ile 2016'nın aynı ayı kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 1 ve banka kartı sayısında ise yüzde 7 seviyesinde artış olduğu gözlendi. Banka kartları ve kredi kartları ile şubat ayında toplam 46,8 milyar liralık ödeme gerçekleştirildi. Bu tutarın 42,3 milyar lirası kredi kartları ile ödenirken, 4,5 milyar lirasında banka kartları kullanıldı. Büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde yüzde 30, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 6 oldu.

Ticari kredi kartları ile şubat ayında toplam 8,9 milyar liralık ödeme gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 7,9 milyar liralık ödeme yapıldı. Bu durum yüzde 13 büyümeye işaret etti. Her geçen gün artan ticari kredi kartları ile yapılan ödemelerin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki payı ise yüzde 21'i geçti.

YABANCI KARTLARLA YURT İÇİNDE 1.1 MİLYAR LİRALIK ÖDEME YAPILDI

BKM verilerine göre şubat ayında yabancı kartlar ile yurt içinde toplam 1 milyar 121 milyon lira tutarında ödeme yapıldı. Bu ödemelerin 749 milyon lirasında kredi kartları, 372 milyon lirasında ise banka kartları kullanıldı. Buna göre önceki yılın aynı dönemine kıyasla yurt içinde yapılan ödemelerde yabancı kredi kartları ile yüzde 10, yabancı banka kartları ile yüzde 33 artış gerçekleşti.

Yabancı kartlar ile yurt içinde yapılan harcamaların sektöre göre dağılımı incelendiğinde en fazla payın yüzde 18 ile konaklama sektöründe olduğu görüldü.

Konaklama sektörünü yüzde 15 payla seyahat acenteleri, yüzde 14 payla giyim ve aksesuar, yüzde 11 payla havayolları ve yüzde 7 payla kuyumculuk sektörleri takip etti.

2016 yılının şubat ayı ile kıyaslandığında kartlı ödeme tutarında en fazla artış görülen sektör yüzde 87 ile seyahat acenteleri sektörü oldu. Bu artış yaz dönemi tatil planlamalarının yapıldığı bu dönemde yabancıların geçen yıla göre çok daha fazla rezervasyon yaptırdığına işaret ediyor.