Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Söz konusu veri bir önceki ay 92.2 düzeyinde gerçekleşmişti. Şubat ayı verisi de 94.0 olarak güncellendi. Bugün açıklanan diğer bir veri de ABD'de S&P Case Shiller konut fiyat endeksinin yıllık bazda %5.7 yükseldiğini gösterdi. Daha önce endeksin Şubat ayı için 92.2 olarak açıklanan seviyesi ise 94'e revize edildi.

Conference Board'un ekonomik göstergelerden sorumlu direktörü Lynn Franco, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Tüketici güveni şubatta geriledikten sonra martta yükseldi. Tüketicilerin mevcut ekonomik şartlara ilişkin değerlendirmeleri biraz kötüleşse de kısa vadeli beklentileri finansal piyasalardaki çalkantının sona ermesine bağlı olarak iyileşti. Genel olarak, tüketiciler ekonominin yakın dönemde kayda değer ivme kazanmasını ya da kötüleşmesini beklemiyor".


Ekonomistler ise beklentilerin üstünde gelmesine rağmen düşük seviyelerde seyreden tüketici güven endeksinin hane halkı harcamalarının zayıf kalmasında önemli rol oynadığına işaret ediyor. Dün açıklanan mart ayı kişisel harcamalar verisi, beklentilerin altında kalarak tüketicilerin artan gelirlere rağmen tedbirli harcama yaptığını ortaya koymuştu.