Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) son dönemde artan kira fiyatları ile ilgili araştırmalarda bulundu.
Toparlanma sinyallerinin geldiği ve doluluk oranının yüzde 80'e ulaştığı Bağdat Caddesi, 332 mağazanın halihazırda 264'ü dolu, 68'i ise müşteri bekliyor.

Rapora göre, Kızıltoprak'tan Maltepe'ye kadar 5,5 kilometrelik kısmı kapsayan Bağdat Caddesi, 1973 yılında Boğaziçi Köprüsünün kullanıma açılmasıyla büyük bir değişime uğradı. Son dönemde kira fiyatlarının ortalama yüzde 35 gerilediği Bağdat Caddesi'nde 1 yılda 42 mağaza daha kiralandı. Bölgede kiralanabilecek ticari alan stoku ise 75 bin metrekareye geriledi.

Bir yıl önce 332 mağazadan yüzde 33 oranına tekabül eden 110 mağaza boşken, bu rakamda son bir yılda sevindirici gelişme yaşandı. Kira fiyatlarının son bir yılda yüzde 35 gerilediği caddede, 12 aylık sürede 110 boş mağazanın 42'si kiralandı. Halihazırda toplam mağaza sayısının yüzde 80'ine denk gelen 264 mağaza dolu iken, geriye kalan 68 mağaza ise kiracısını bekliyor.

Toparlanma sinyallerinin geldiği ve doluluk oranının yüzde 80'e ulaştığı caddede 2017 yılında dünyaca ünlü bazı markalar yeni mağazalarını açacak.ÖNEMLİ MARKALAR AÇILMAYA BAŞLADI

Caddede bu sene ulusal ve global önemli markaların mağazalarını açacağını dile getiren AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Bu yıl içerisinde Channel, Apple, Samsung, Godiva ve Eataly gibi global markalar, Beymen ve gittigidiyor.com gibi ulusal markalarımız da Bağdat Caddesi'nde yeni mağazalarını açacak." şeklinde konuştu.

Caddedeki toplam mağaza sayısının dönüşüm faaliyetleri nedeniyle 332'ye düştüğünü dile getiren Tavukçoğlu, "Bir yıl önce boş mağaza sayısı 110'du. Yani her 3 mağazadan birisi boştu. Geçen süreç içerisinde kiraların da düşmesinin etkisiyle 42 mağaza kiralandı. Boş mağaza sayısı 68'e kadar geriledi." dedi.

Tavukçuoğlu, caddenin tanıtımının yapılması durumunda Avrupalı turistin de buraya gelebileceğini belirterek, her yıl 3 bin civarında konutun yenilendiği caddenin nüfusunun da yüzde 20 artmasının beklendiğini bildirdi.