Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Emlak Dünyada Emlak Kimsenin satın almak istemediği evler - Emlak Haberleri
    1

    New York'un gözde bölgesi Manhattan'da bulunan bu ev 4 yıldır alıcı bekliyor.

    2

    2014 başlarında 44 milyon dolara satışa çıkarılan mülk fiyatında yüzde 50 indirime gidilmesine rağmen satılabilmiş değil.

    3

    Fiyatı önce 25 milyon dolara, ardından 19.75 milyon dolara, şimdi de 18 milyon dolara inen evin özellikleri ve satılmama nedeni de bir o kadar ilginç.

    22

    18. yüzyıldan kalma 6 odalı konak, Dunston Low isimli bir kişi tarafından 2014 yılında 435 bin sterlin karşılığında satın alınmıştı.

    23

    Finans sektöründe çalışan Low, evin tadilatı için 150 bin sterlin daha harcayarak eşi ve iki çocuğuyla yaşamaya başladı.

    24

    1797 yılında inşa edilen ve toplamda 585 bin sterlin harcadığı evi bir süre sonra satmak isteyen aile, ev için 800 bin sterlin istedi.

    28

    Çekilişe ilgili büyük oldu. İngiltere'nin yanı sıra Rusya, Çin, Avustralya hatta Mauritius'tan bile ilgi gören piyangoyu kazanan kişi dün açıklandı.

    29

    Marie Sager ismindeki grafik tasarımcı ve internet pazarlamacısı tanesi 2 sterlinden 40 sterlin (180 TL) ödeyerek 20 tane aldığı piyango bileti sayesinde evin yeni sahibi oldu.

    30

    Dunston Low müjdeli haberi vermek için evin yeni sahibini aradığında ise Sager kendisiyle dalga geçildiğini düşündü.

    31

    Hayatında sadece 1 kez, 9 sterlin değerinde piyango parası kazanan Marie Sager olanlara inanamasa da çok mutlu olduğunu söylüyor.

    32

    800 bin sterline doğrudan satamadığı ev için çekilişle 900 bin sterlin toplayan Dunston Low da sonuçtan memnun.

    33

    Hatta bir de jest yaparak, Marie Sager'in Lady of Milling unvanını almasına yardımcı oldu. Low, bunun için unvanın hakkını elinde bulunduran St John's Hospice kuruluşuna 30 bin sterlin ödedi.

    34

    Öte yandan, herkes Low ailesi kadar şanslı ya da akıllı değil. Zira ne kadar lüks, gösterişli ve mükemmel olursa olsun bazı evler bir türlü satılamıyor.

    35

    Başkan Obama ve ailesinin gözlerden uzak olmak için 2013 yılında bütün bir yaz kiraladığı ev satışta fakat 867 gündür alan çıkmadı.

    36

    3.5 hektar alan üzerinde Atlantik Okyanusu'nun 36 metre üzerindeki bölgede yapılan ev, deniz ve göl manzaralı.

    37

    Massachusetts eyaletine bağlı Martha's Vineyard Adası'nda bulunan ve özel bir yolla idilebilen evde yok yok.

    38

    650 metrekare büyüklüğündeki net oturma alanına sahip evin salonu açık ve camlar yerden tavana dek uzanıyor.

    39

    Kendine ait rıhtımı, üç özel plaja erişimi ve birer tenis, golf ve basketbol sahası ve binicilik alanı bulunan süper lüks evi ünlü mimar Rick Sundberg tasarlamış, peyzajını da Steve Stimson yapmış.

    49

    Ayrıca malikâneden bağımsız özel bir kır evi de bulunuyor. 2 yatak odalı kulübe ev kadar lüks görünmese de mahremiyet arayan konuklar için ideal.

    50

    2006 yılında yapılan evdeki arka bahçe ise spor ve çocuklar için oyun alanı olarak düşünülmüş.

    51

    Başkan Obama ve kızı Malia evin bulunduğu adada özel bisiklet yolunda sık sık geziye çıkmasıyla biliniyor. Sporu içeride yapmak isteyenler için bit fitness salonu ve büyük de bir havuz da ihmal edilmemiş.

    52

    22 milyon dolar değer biçilen süper lüks eve 2 yılı aşkındır alıcı çıkmıyor ve fiyatı 17 milyon dolara inmiş durumda. Fakat Obamaların evi yalnız değil, dünyanın en pahalı evi de satılamıyor.

    53

    Fransa'nın güneyindeki Saint-Jean-Cap-Ferrat sahili, 187 yılda sanayi devrimine, prens ve prenseslere, Rus aristokrasisine, Büyük Buhran'dan yara alan Amerikalılara, 2. Dünya Savaşı'ndan kaçan Avrupalı elitlere tanıklık etmiş ünlü Les Cèdres Malikanesi'ne ev sahipliği yapıyor

    54

    1830'da inşa edildikten sonra zeytin ağacı çiftliği olarak kullanılan ancak 1850'de Villefranche-sur-Mer Belediye Başkanı'na satılan Villa Les Cèdres, 1904'te Belçika Kralı İkinci Leopold'un oldu

    55

    Bu görkemli malikâne kralın ölümünden 15 yıl sonra 1924'te Marnier likörünün mucidi Marnier-Lapostolle ailesi tarafından satın alındı ve 2016'ya kadar bu ailede kaldı.

    56

    Campari'nin Grand Marnier'in ana şirketi Société des Produits Marnier Lapostolle'i satın almasının ardından malikâne satışa çıkarıldı.

    57

    14 yatak odalı, 1673 metrekare alanı kaplayan Villa Les Cèdres'in liste fiyatı 350 milyon euro olacak. Malikânenin ahşap kütüphanesinde doğal yaşam üzerine 3 bin kitap bulunuyor.

    58

    Görkemli bahçe ise 14 bin bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Villa Les Cèdres'in kaderi ne olacak bilinmez ama ne kadar lüks, konforlu ve pahalı olursa olsun böylesine evlerin alıcı bulamadığı zamanlar da yok değil.

    59

    Ünlü modacı Tommy Hilfiger, 9 senedir satmaya çalıştığı Central Park manzaralı dubleks terasına alıcı bulamamıştı. Tommy Hilfiger, süper lüks daireyi eşiyle birlikte 2008 yılında 25.5 milyon dolar bedelle satın almıştı.

    60

    Kongo'daki maden araştırmaları sayesinde zengin olan Leopold'un ilk yaptığı iş, Villa Les Cèdres'in bahçesini genişletmek oldu. Bugün bir cenneti andıran bahçede, 300 yaşını doldurmuş zeytin ağaçları bulunuyor.

    61

    New York Plaza Hotel'de bulunan çatı dubleksi, Andy Warhol tabloları gibi sanatsal unsurlarıyla dikkati çekiyor. Hilfiger, evi bu hâle getirebilmek için baştan aşağı tadilata sokmuştu.

    62

    Çift, yaklaşık 20 milyon dolar harcadıkları evi bir süre sonra satışa koymasına rağmen mortgage krizi patlayınca umduklarını bulamadı. 2013 yılına dek dönem dönem piyasaya sürülse de satılamadı.

    63

    520 metre kare büyüklüğündeki evin ekspertiz fiyatı 80 milyon dolara çıkarak ülkenin en pahalılarından biri olsa da hâlen alıcı bulabilmiş değil. Şu an 50 milyon dolara dek inan evin özellikleri ise şöyle:

    64

    Tamamen Amerikan tarzıyla, gösterişli bir dekorasyona sahip süper lüks dubleksteki yemek odası neon aydınlatmalı ve altın duvarlar dikkati çekiyor.

    65

    Oturma odasında neon ışık daha baskın. Şömine de bulunan oturma odasından Central Park manzarası var ve izlemek için cam önünde küçük teras da düşünülmüş.

    66

    Çatıya çıkıldığında ise eşsiz manzara panoramik bir hâl alıyor. Sol tarafta Central Park doğası ve sağ tarafta tüm ihtişamıyla New York'un alışveriş çılgınlığının yaşandığı Fifth Avenue manzarası var.

    73

    Örneğin, teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi'nin en eski yapılarından 112 yıllık Hayes Sarayı, otel ve konferans salonu olarak işletilmek maksadıyla şehir meclisi tarafından 1980'lerde 2.5 milyon dolara alınmıştı.

    74

    214 odalı bu dev tesis bir süredir 36 milyon dolar fiyatla satışta fakat kimse almak istemiyor. İşte nedeni ve tarihi yapının az bilinen özellikleri.

    75

    Hayes Köşkü tepeden bakıldığında, Amerikan jet sosyetesinin vazgeçilmezi olan ve 1985'te Donald Trump tarafından satın alınan Palm Beach Florida'daki ünlü Mar-A-Lago tesisine benziyor.

    76

    1905 yılında yapılan Hayes Köşkü, aynı ismi taşıyan ailenin demir işinden kazandığı servetle yapılmış. Aile parayı daha sonra Bay Area bölgesindeki medya girişimlerine yatırmış.

    77

    Bir aile için fazlasıyla büyük olan köşk 1964 yılında satıldı fakat uzun yıllar kaderine terkedilerek atıl halde bırakıldı.

    78

    Silikon Vadisi'nin eteklerindeki yapı 80'lerde teknoloji girişimlerinin bölgeye gelişiyle şehir meclisi tarafından 2.5 milyon dolara alındı ve dev bir restorasyondan geçirildi.

    79

    12 bin 500 metrekare ilave alan 214 odayla dev bir otel ve kongre merkezine dönüştürülen bina için 59 milyon dolar harcandı.

    80

    Yetkililerin beklediği ilgiyi tüm çabalara rağmen çekemeyen Hayes Köşkü, her yıl bakım ve personel giderleriyle vergi verenlerin 2 ila 6 milyon dolarına mâl oluyor.

    81

    Şehir meclisinin boyunu aşmaya başlayan masraflar sonucunda bina, temmuz ayında 36 milyon dolar karşılığında satışa çıkarıldı.

    82

    Buna rağmen satılamayan köşk için temel sorun Silikon Vadisi'nin aksi yönde gelişmesi fakat bölgenin en büyük kongre merkezi Moscone Center'in bakıma alınması işleri değiştirebilir.

    83

    112 yıllık binanın toplantı ve etkinlik için çok şık bir avlusu bulunuyor.

    84

    Günün sonunda yorgunluk atmak ya da kafa dağıtmak isteyen katılımcılar için bir bilardo salonu da düşünülmüş.

    100