Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Sefer Yüksel / Habertürk

Sert düşen konut kredisi faizi aylık yüzde 0.90’a kadar indi. Bu da 100 bin TL kredide toplam ödenecek tutarı 11.181 TL azalttı. Merkez’den 0.75 puanlık daha faiz indirimi bekleniyor. Bunun da konut kredisi faizini yüzde 0.80’e indirmesi bekleniyor. Bu da eylül başına göre toplam tutarda yaklaşık 20 bin TL azalma demek.

Küresel likidite koşullarındaki artışa paralel olarak Merkez Bankası'nın birbiri ardına yaptığı faiz indirimlerinin tüketici kredilerine de yansıması, kredi kullanan vatandaşları da önemli bir faiz yükünden kurtarmış oluyor. Öyle ki, yapılan faiz indirimleriyle, 60 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan bir tüketicinin vade sonunda ödediği toplam tutar, eylül ayı başına göre, bankasına göre değişmekle birlikte 10-11 bin lira azalmış durumda. Şu an komisyon ve dosya masraflarını dahil etmeden 60 ay vadeye aylık en düşük faizi uygulayan bankanın müşterisi çok değil eylül ayı başında, 100 bin lira konut kredisi için aylık 1.19 faizle vade sonunda toplam 140 bin 460 lira öderken, şimdi yüzde 0.90 faizle vade sonunda 129 bin 840 lira ödüyor. Ancak görünen o ki, önümüzdeki dönemde kredi kullanacak olan tüketiciler daha da şanslı olacak. Hatta öyle ki, önümüzdeki 2 ayda Merkez Bankası'nın beklentiler doğrultusunda faiz koridorunda indirime gitmesiyle eylül ayı başına göre 100 bin lira konut kredisi kullanan tüketicinin cebinde kalacak olan para tutarı 20 bin liraya kadar çıkabilecek.

FAİZ YÜZDE 0.80’LERE KADAR İNEBİLİR
Bu hesabın altında hiç kuşkusuz Merkez Bankası'nın faiz koridorunda bir miktar daha indirim yapması beklentisi yatıyor. Bilindiği gibi, Şubat 2012'den bu yana faiz koridorunun üst bandını yüzde 11.50 seviyelerinde tutan Merkez Bankası ağustos ayında yayınladığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetlerinde faiz indirimi sinyali verince, bankalar eylül ayı başında konut kredisi faizlerinde küçük de olsa indirime gitmişti.

Ancak 19 Eylül'de yapılan PPK toplantısında Merkez faiz koridorunu 1.5 puan ile beklentilerin çok üzerinde indirince, bankalar konut kredisi faizlerinde aylık 0.30 puana varan indirime gitmişlerdi. Bankacılar Merkez’in yıl sonuna kadar 0.75 puan daha faiz indirimine gideceğini beklerken, bu indirimin de kredi fasizlerine yansıyacağını ifade ediyorlar. Özellikle konut kredisi faizlerinde indirim için bir miktar daha yer olduğunu belirten bankacılar, bütün bankalar katılmasa da bazı bankaların konut kredisi faizini yüzde 0.80'e kadar çekebileceğini söylüyor. Bu da eylül ayı başına göre 100 bin liralık bir kredide yaklaşık 20 bin liralık bir fark demek.

0.1 PUAN KONUT SEKTÖRÜNÜ DE HAREKETLENDİRİR
Özellikle Faiz indirimlerinin konut sektörünü de hareketlendirmesi bekleniyor. Faizin yüzde 1.30’lardan 1'in altına inmesiyle sektörde bir hareketlilik gözlendiğini belirten uzmanlar, faizin 0.1 puan daha düşümesinin satışları hareketlendireceğini belirtiyor.