Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)\'nin ticari merkezi Dubai\'de geçen yıl gerçekleşen emlak anlaşmalarının yarısına yakın kısmının yabancı yatırımlar tarafından yapıldığı bildirildi.

Dubai Arazi Departmanı tarafından açıklanan istatistiklere göre geçen yıl yabancı yatırımcılar tarafından yapılan emlak işlemlerinin değeri 31 milyar doları aştı. Emirlik\'teki tüm emlak işlemlerinin değeri ise 64 milyar doları geçti.

Dubaili yetkililere göre son 12 ay içerisinde toplam 162 ülke vatandaşına ait emlak işlemi kaydedildi. En çok emlak yatırımı yapan yabancı vatandaşlar sırasıyla Hintli, İngiliz ve Pakistanlılar oldu. Rusya, Kanada, Amerika, Çin, Fransa ve Almanya\'dan gelen yatırımcılar da emlak sektörüne en çok yatırım yapanlar arasında yer aldı.
Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi\'nden toplam 7 bin 548 yatırımcı geçen yıl 9 milyar dolarlık yatırımda bulundu. BAE\'li vatandaşların emlak işlem hacmi 6.5 milyar doları aşarken Suudi Arabistan vatandaşlarının işlem hacmi 1,2 milyar doları geçti. Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Umman vatandaşlarının gerçekleştirdiği emlak işlemlerinin değeri ise 280 milyon dolara yaklaştı.

Körfez dışındaki Arap ülkelerinden gelen yabancı yatırımların işlemlerinde de artı görüldü ve 3,3 milyar dolarlık hacme ulaşıldı. En çok yatırım yapan ülkeler sırasıyla Ürdün, Lübnan, Mısır, Suriye, Irak, Yemen, Sudan, Filistin ve Libya oldu.

Dubai, Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri\'ndeki yedi emirlikten birisi ve ticaretiyle ön plana çıkıyor.