Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Limon fiyatları ne olacak? - İş-Yaşam Haberleri

    Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı (MERTUB) Ahmet Dursen Şahin, 10 dönüm bahçede limon yetiştiriciliği yapan Doğan Çiftçi’nin bahçesindeki hasat yapımına katıldı. Limonun bu yıl rekora koştuğunu ve üreticilerin yüzünün güldüğünü belirten Şahin, 'Erdemli’de bu yıl yaklaşık 300 bin ton limon hasadının yapılması bekleniyor. Hasadı mart ayının ortasına kadar devam edecek olan limon, dalında 2 lira 30 kuruştan satılıyor. Şu ana kadar limon fiyatları hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bu fiyatlar üreticilerimizin yüzünün gülmesine neden oldu. Daha önceki yıllarda 2 liraya kadar çıkan limon fiyatının bu yılki rakamı limonda fiyat rekorunun kırılmasına yol açtı."

    RUSYA’YA İHRACAT EDİLİYOR

    Rusya’nın Türkiye’den gelen ürünlere ambargo koymasının limona yansımadığını ifade eden Şahin, 'Şu anda Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Irak, Balkan ülkeleri gibi bir çok ülkeye limon ihracatı yapıyoruz. Limonumuz kaliteli olduğu için diğer ülkelerin tercih sebebi oluyor. Yılllardır limon üreticisi hep zarar ediyordu. İlaç ve gübre parasını dahi çıkaramıyordu. Ama şimdi dalında çok güzel fiyatlarda satış yapabiliyorlar bizim dileğimiz bu durumun sürekli devam etmesidir' dedi.

    LİMON ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

    2016 yılını limonun altın çağı olarak değerlendiren Şahin şöyle devam etti:

    "Erdemli’de limon üreticileri bu yıl kazandıkları kadar daha önceki yıllarda kazanamamışlardır. Bu yıl hava şartlarının da iyi gitmesi limonumuzun kalitesini de bozmadı. Erdemli limonu aroma ve kalite bakımından tercih nedeni olmuştur. Bu yıl üreticisini sevindiren limon, inşallah gelecek yıllarda da aynı şekilde yüksek fiyatlardan satılarak üreticisinin yüzünü güldürmeye devam eder."

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ