Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam On binlerce yolcu mağdur oldu - İş-Yaşam Haberleri

    Almanya'da yer hizmetleri çalışanları sendikası Ver.di'nin çağrısı üzerine sendikaya bağlı çalışanların Frankfurt, Münih, Düsseldorf, Köln-Bonn, Dortmund ve Hannover havalimanlarında uyguladığı bir günlük uyarı grevi devam ediyor.

    Güvenlik kontrolleri, check-in, bagaj ve itfaiye gibi yer hizmetleri alanlarını kapsayan grev nedeniyle özellikle Münih havalimanındaki yolcular mağdur oldu. Ülkedeki yerli yabancı bir çok havayolu şirketi uçuş iptallerinin gerçekleşeceğini duyurdu.

    Alman havayolu şirketi Lufthansa, önceki gün yaptığı açıklamada, grev nedeniyle başta Frankfurt ve Münih olmak üzere grev düzenlenen tüm havalimanlarında çok sayıda uçuşun iptal edildiğini ve grevden on binlerce yolcunun etkileneceğini bildirdi. Açıklamada, Münih havalimanındaki grevin tam gün süreceği, Frankfurt'taki grevin ise saat 15.00'te sona ereceği kaydedildi.

    Diğer bir Alman havayolu şirketi Air Berlin de grevin hava trafiği üzerinde önemli bir etki yapacağını ve daha önce planlanan uçuşlarda gecikme ve iptaller yaşanacağını açıkladı.

    TÜRK HAVAYOLU ŞİRKETLERİ DE ETKİLENDİ

    Türk Hava Yolları ise resmi sitesinde paylaştığı bilgi notunda, "Almanya’da yer hizmetleri çalışanları sendikasının aldığı grev kararı nedeniyle bugün Almanya’nın çeşitli havalimanlarında uçuş iptalleri ve gecikmelerinin yaşanması beklenmektedir. İlgili havalimanlarına seyahat edecek yolcularımızın mağduriyet yaşamaması adına uçuş bildirimlerini kontrol etmeleri ve muhtemel gelişmeleri internet sitemizden takip etmeleri gerekmektedir" uyarısında bulundu.

    Bir başka Türk havayolu şirketi Pegasus da grev nedeniyle yolcularını uyardı. Pegasus'un sitesinde yer alan açıklamada söz konusu havalimanlarında yapılan grevden dolayı seferlerin etkilenmesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, "Bu grevin terminal genelinde olması nedeniyle tüm terminal operasyonunu etkileyeceği öngörülmektedir. Misafirlerimize seferlerinden 3 saat önce alanda olmaları tavsiye edilir." ifadeleri kullanıldı.

    Alman basınında yer alan haberlere göre, Ver.di sendikası yaklaşık 2 milyon kamu hizmet çalışanı için yüzde 6'lık maaş artışı ve kursiyerler için de ayda 100 avroluk ücret artışı talep ediyor. Sendika daha önce teklif edilen yüzde 3'lük maaş zammı teklifini kabul etmemişti. Öte yandan, sendika ile işveren temsilcileri arasındaki üçüncü tur görüşmeleri 28-29 Nisan tarihlerinde grçekleştirilecek.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ