Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Arçelik 200 milyonluk Pakistan’a lider girdi - İş-Yaşam Haberleri

    GAZETE HABERTÜRK

    Gelirlerinin yüzde 60’ını uluslararası pazarlardan elde eden Arçelik, yaklaşık 200 milyon kişiyle dünyanın altıncı büyük nüfusuna sahip Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ı toplam 258 milyon dolar hisse bedeli üzerinden satın aldı. Hisse devrinin 2016 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Arçelik, Dawlance’ın Pakistan’da iki lokasyonda yer alan 3 üretim tesisini ve toplam 3 bin çalışanını da bünyesine katacak.

    Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Pakistan’a yaptığımız bu önemli yatırım ile global konumumuz daha da güçlenecek. Koç Holding, Arçelik’in büyüme stratejisine uygun yeni satın alma fırsatlarını desteklemeye devam edecek. Bu yatırım, Türkiye ile Pakistan arasındaki ekonomik bağı daha da güçlendirecek’’ dedi.

    Pakistan’ın Karaçi kentinde 1980 yılında temelleri atılan Dawlance, ikisi Karaçi, biri Haydarabad’da olmak üzere üç üretim tesisine sahip. Şirket, buzdolabı, mikrodalga, dondurucu, çamaşır makinesi ve klima pazarında öncü oyuncular arasında yer alıyor. Ülke çapında 16 bölge ofisi aracılığıyla yaklaşık 2 bin satış noktasında bulunan Dawlance, yaygın satış ve servis ağına sahip. Satın alma Arçelik A.Ş.’nin bağlı ortaklığı Ardutch BV üzerinden yapılacak.

    Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu,“Pakistan 200 milyon kişi ile dünyanın en büyük altıncı nüfusuna sahip ülkesi. Genç nüfusu ve özellikle son dönemde istikrar kazanan ve gelişen ekonomisi ile Pakistan, bölgenin parlayan yıldızı konumuna geliyor. Bu yatırım ile, Arçelik’in üretim gücü 7 ülkede 18 tesise, çalışan sayısı ise 30 bine ulaşacak. Bu aynı zamanda gelişmekte olan ülkeler arası teknoloji ve bilgi paylaşımını tanımlayan güneygüney işbirliğinin de önemli bir örneği. Türkiye ekonomisi için de değer yaratacak stratejik bir yatırımı hayata geçiren Arçelik A.Ş., alanında lider ve finansal neticeleri oldukça başarılı bir şirketi bünyesine katıyor” dedi.

    'PAZAR LİDERLERİNİ ALARAK BÜYÜYORUZ'

    Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, “Dünyada 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Asya’ya geniş bir coğrafyada sektöründe lider şirketleri ve markaları yönetiyoruz. Türkiye, İngiltere, Polonya, Romanya, Güney Afrika’daki pazar liderliklerimize bir yenisini daha ekleyerek Dawlance ile Pakistan pazarının liderliğine de sahip oluyoruz. Güçlü marka bilinirliği, geniş yetkili satıcı ve servis ağı, profesyonel yönetim ekibi ve donanımlı mühendis kadrosuyla sektöründe lider bir şirketi satın alıyoruz. Pakistan yerel markaların güçlü olduğu, önemli büyüme potansiyeli olan çekici bir pazar. Gelecekte de yeni coğrafyalarda büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

    30 ÜLKEDE VAR

    Arçelik bugün dünya çapında 27.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Tayland’da olmak üzere 15 üretim tesisi, 30 ülkede satış ve pazarlama ofisi ve 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 130’dan fazla ülkede ürün ve hizmet sunuyor. Arçelik, 2015 yılında 14.2 milyar TL ile tarihinin en yüksek gelir rakamına ulaştı.

    *Dawlance’ın toplam satışları 2015 yılında 221 milyon dolar, FAVÖK’ü (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) 45 milyon dolar.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ