Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Türkiye piyasaları hızla toparlanıyor - İş-Yaşam Haberleri

    HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

    Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimine piyasalar ilk olarak sert bir tepki vermesine karşın zamanında alınan önlemler, yapılan açıklamaların etkisiyle hem TL hem de borsa çok hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdi.

    Darbe girişiminintüm dünya televizyonlarından son dakika haberi şeklinde duyurulması ile ilk tepkiyi dolar/TL kuruverdi.15 Temmuz günü piyasalarda işlem yapıldığı saatlerde 2,90'ları gören dolar, saatler gece yarısını gösterdiğinde tarihi seviyeler olan 3,09 liranının üzerini görmüştü.Haftasonu da bu seyiyelerde kalan kur, pazar günü Merkez Bankası'nın bankaların yöneticileri ile acil durum toplantısı yapması ve birtakım tedbirler almasıyla birlikte darbe girişimi sonrası kur yeniden 3 TL'nin altını gördü.

    1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU? 1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

    YERLİ YATIRIMCI 10 MİLYAR DOLARA YAKIN SATIŞ YAPTI

    Ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin not görünümünü düşürmesi gbi gelişmelerle 3,07'lere kadar tırmanan dolar, bu seviyelerden kademeli olarak düşmeye başladı. Yaşanan bu düşüşte elindeki dolarları satan yerli yatırımcıların çok büyük etkisi olduğu, satılan dolar tutarının 10 milyar doları bulduğu söyleniyor.

    Sonuç olarak 15 Temmuz akşamı darbe girişimi öncesi 2,90 seviyelerinde olan dolar, tarihi seviyeleri de görmesine rağmen sadece 2 hafta içerisinde 2,98'lere kadar gerilemeyi başardı. Tarihinin zorlu haftalarından geçen Türkiye'de TL'nin dolar karşısında değer kaybı yaklaşık yüzde 3 olarak sınırlı kaldı.

    BORSA İSTANBUL 15 TEMMUZ'A RAĞMEN YILBAŞINA GÖRE ARTIDA

    TıpkıTürk Lirası'nda olduğu gibi Borsa İstanbul'da da darbe girişimi sonrası gözle görülür bir toparlanma yaşanıyor. Endekste yüzde 9 civarında bir kayıp yaşanmış olsa da, borsa yılbaşına göre yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Borsa İstanbul100 Endeksi,1 Ocak 2016'ya göre yatırımcıları yüzde 3 kazandırmış durumda.

    BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

    STERLİN BREXIT SONRASI HALA TOPARLANAMADI

    Tarihinin en zorlu günlerinden birini geçiren Türkiye'de piyasaların hala güçlü oluşu, TL'nin değer kaybını sınırlı tutması kolay kolay örneklenebilecek bir durum değil. Örneğin 23 Haziran günü Brexit referandumu ile Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alan İngiltere'nin para birimi olan Sterlin, dolar karşısında çok sert düşüşler yaşamış ve sonrasında toparlanamamıştı. Darbe girişiminden 2 hafta sonra TL, dolar karşısında yüzde 3 değer kaybı yaşarken, İngiltere para birimi Sterlin'in Brexit sonrası aradan bir aydan fazla geçmesine karşın dolar karşısındaki değer kaybı hala yüzde 10 seviyelerinde dolaşıyor.

    İŞTE ALTIN FİYATLARI

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ