Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin düzelmeye başlaması meyve ihracatını olumlu etkiledi. Rusya'ya portakal ihracatı, son bir ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 26 bin tonu, mandarin ihracatı da yüzde 41 artarak 90 bin tonu aştı.

Türkiye'den Rusya Federasyonu'na geçen yıl 19 Ekim-16 Kasım tarihlerinde arasında 63 bin 794 ton mandarin, 20 bin 713 ton portakal, 225 bin 895 ton erik ihraç edildi. İhracat karşılığında mandarinden 32 milyon 256 bin dolar, portakaldan 10 milyon 758 bin dolar, erikten ise 363 bin dolar olmak üzere 43,4 milyon dolar gelir sağlandı.

Söz konusu ülkeye mandarin ihracatı bu yıl ihracat yasağının kaldırıldığı 19 Ekim-16 Kasım 2016 tarihlerinde, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 41 artışla 90 bin 211 ton oldu. Bu üründen elde edilen gelir de geçen yıla göre yüzde 38 artarak 44 milyon 655 bin dolara yükseldi.

Portakal ihracatı da bu dönemde geçen yıla göre yüzde 27 artışla 26 bin 252 tona ulaştı. Portakal ihracatından elde edilen gelir yüzde 33 artarak 14 milyon 309 bin dolar oldu.

Erik ihracatında ise hem miktar hem de değer bazında yüzde 69 düşüş gerçekleşti. 70 bin 425 ton erik ihracatı karşılığında 110 bin 995 dolar gelir sağlandı.

"RUSYA SEKTÖRÜN EN ÖNCELİKLİ PAZARI"

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yöneti̇m Kurulu Başkanı (DKİB) ve Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine, Rusya'nın sektörün en öncelikli pazarı olduğunu belirterek, bu pazarı hiç bir zaman ikinci plana atamayacaklarını söyledi. Bundan dolayı da bazı ürünlerde yasaklamanın kalkmasının ardından kaldıkları yerden daha büyük şevkle çalışmaya başladıklarını vurgulayan Gürdoğan, sektör ihracatını daha üst noktalara taşımaya kararlı olduklarını ifade etti.

Gürdoğan, bazı sebzelere ilişkin yasak kararının devam ettiğini ifade ederek, "Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik'in, Rusya Tarım Bakanı ile yapacağı görüşme, ayrıca Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da aralık ayının ilk haftasında Rusya'ya yapması planlanan ziyaretle bu sorunun da ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Böylece ihracatımızda büyük sıçrama yaşanacağı ümidini taşıyoruz." dedi.

Rusya'dan geçen hafta içinde gelen teknik ekibin üretim ve paketleme işleme yerlerinde inceleme yaptığını anımsatan Gürdoğan, "Ekiplerin yaptığı incelemenin çok olumlu geçmesinin de yasaklamanın bir an önce kalkmasında büyük katkısı olacaktır." diye konuştu.