Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Aydın, Bloomberg HT'nin düzenlediği Tarım Zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, tarımın dün olduğu gibi bugün de gelecekte de stratejik bir sektör olmaya devam edeceğini söyledi.

Tarımın geleceğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yapmaları gereken çok şey olduğunu dile getiren Aydın, bunlardan birisinin üretimin doğru planlanması olduğunu, sütü teşvik ederken yoğurdun, domatesle uğraşırken salçanın ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Aydın, "üretimin, ithalatın,imalatın, tarımın, sanayinin mutlaka finansmanla desteklenmesi lazım. Maliyet üretiminin girdi yönetiminin bir kez daha altını çizmeliyiz. Dünya piyasasını bilmeden, yerel piyasayı bilmeden yapılan üretim rekabetçi olmaz." yorumunu yaptı.

Tarım sektörünün, köylülerin, çiftçilerin desteklenmesine değinen Aydın, hangi ölçek sürdürülebilir ve verimli ise o ölçeğin bulunması ve realize edilmesi gerektiğini aktardı.

"KREDİ SÜREÇLERİNİ DARALTTIK"

Aydın, kendilerinin aslında tarım değil köylü kredileri verdiklerini belirterek, kredi verirken daha önce çok soru sorulduğunu ve dosya yapıldığını anlattı.

Kredilerde bu süreçleri daralttıklarını dile getiren Aydın, "Bunların hepsini kaldırdık. Belgesini, bulgusunu, Kredi Kayıt Bürosu'dur, faizdir, şudur, budur... Otomatik olarak alabiliyoruz. Hatta bunları artık şube değil genel müdürlük her yıl kredileri otomatik olarak revize edebiliyor." diye konuştu.

Aydın, kendilerinin ayrı bir tarımsal tahsis gibi bir birim tutmadıklarını, hepsini kapattıklarını kaydederek, kredilerin aslında bireysel ve ticari diye ikiye ayrıldığını, ticari kredilere sektörde kurumsal denildiğini aktardı.

"TÜRKİYE'NİN BANKASI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

 

Aydın, tarım kredilerini de kurumsal kredinin içine yerleştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"O da diğer krediler, diğer sektörler gibi... Bizim mesela müteahhitler kredisi diye bir bölümümüz yok. Sektör adıyla yapılanma olmaz. Bunda da başarılı olduk. Bu yanlış algılanmıştı; 'Ziraat Bankası tarımdan vazgeçiyor mu?' diye. Hayır. Ziraat Bankası asla tarımdan vazgeçmiyor. Ama Ziraat'in bugün tarımsal kredilerinin toplamı, toplam kredilerin yüzde 25'idir. Ziraat Bankası'nı sadece tarım sektörüne mahkum etmek yanlıştı. Ziraat Bankası tarımı çok iyi yapacaktır ama sair sektörlerin de Türkiye'nin de bankası olmaya devam edecektir. Bunu son 4-5 yıldır çok iyi yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Yapmaya da devam edeceğiz."

Aydın, tarım sektöründe de finansmana erişimi kolaylaştıracak uygulamaların hayata geçirildiğini belirterek, tarımda çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve gençlerin bu sektörle tanıştırılması gerektiğini ifade etti.

Ziraat Bankası olarak 2,5 milyon kişiye doğrudan gelir desteği ödemesi yaptıklarını aktaran Aydın, sadece sübvansiyonlu kredi sağlamadıklarını, tarım sektöründe faaliyet gösteren bütün firmaları kredilendirmeye devam ettiklerini sözlerine ekledi. ​