Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TEİD’in bu yıl 7.si düzenlenecek Uluslararası Etik Zirvesi’nde, dünyaca ünlü şirketlerin yaşadıkları etik krizlerin ardından, iş hayatının normal akışına dönüşü için yapılması gerekenler, iş dünyasının tecrübeli yöneticilerinin katılımıyla mercek altına alınacak.

Zirvenin dünyaca ünlü konuşmacıları arasında, Brezilya’da inşaat şirketleri, petrol devi Petrobras, hükümet ve muhalefet partilerinin karıştığı, dünya çapında yankı bulan yolsuzluk skandalına karşı “Car Wash” (Araba Yıkama) operasyonunu yürüten hukukçulardan Brezilya Curitiba Federal Savcısı Jerusa Burmann Viecili de yer alıyor.

CAR WASH OPERASYONU

Car Wash Operasyonu, Brezilya'nın önde gelen inşaat şirketlerinin aralarında kartel oluşturarak kamu ihalelerini alabilmek için petrol şirketi Petrobras yöneticilerine komisyon ödemeleri, Petrobras’ın da ödenen komisyonları iktidar ve muhalefet partilerine dağıtması olarak biliniyor. Dünyanın en kapsamlı yolsuzluk skandallarından biriyle uğraşan savcılar, Brezilya’nın politika ve ekonomi dünyasının en önemli üyelerine karşı mücadele veriyorlar. Brezilya Federal Savcısı Jerusa Burmann Viecili, bahsi geçen soruşturma biriminin içinde yer alıyor.

Car Wash olarak adlandırılan davanın temeli, sıradan bir benzin istasyonu ve oto yıkama atölyesinin kara para akladığı şüphesine dayanıyor. Soruşturmanın genişlemesiyle, operasyon dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Petrobras’I ve hatta Brezilya devlet yöneticilerini de kapsayan bir yolsuzluk skandalı haline geliyor. 2015 yılından beri Petrobras soruşturmaları olarak da bilinen Car Wash ünitesinin üyesi olarak kariyerine devam eden Federal Savcı Viecili, TEİD’in 7. Uluslararası Etik Zirvesi’nde dünyada büyük merak ve ilgi uyandıran Car Wash Davası’nda yaşanan gelişmeleri, yolsuzlukla mücadelede yapılması gerekenleri ve yargıya düşen rolleri katılımcılarla paylaşacak.