• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD fon şirketi Elliot Advisors, en büyük hissedarı olduğu Akzo Nobel’e karşı açtığı davayı kaybetti. Hollanda merkezli boya üreticisi Akzo Nobel’in ABD’li rakibi PPG Industries’in 27 milyar euroluk satın alma teklifini reddetmesine sert tepki gösteren Elliot Advisors, şirkete dava açmış ve Başkan Antony Burgmans’ın görevden alınmasını istemişti.

PPG Industries’in teklifini üç defa reddeden Akzo’nun açıklamasında, reddetme kararının tekelcilikle ilgili risklerden ve kültürel farklılıklara dair endişelerden kaynaklandığı belirtilmişti. Elliot Advisors ise, Akzo yönetimini kurumsal dünyadaki yerleşik ilkeleri kibirli bir şekilde hiçe saymakla suçlamıştı.

Hollanda iş mahkemesi, Elliott'un talebini incelediğini ve Akzo Başkanı Antony Burgmans’ın görevden alınmasına ancak şirketin yönetim kurulunun karar verebileceğini bildirdi. Akzo mahkeme kararını memnuniyetle karşılarken Elliot Advisors sözcüsü kararı “sürpriz ve hayalkırıklığı verici” olarak niteledi. Şirketin kararı temyize götürebileceği belirtiliyor.