Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Galatasaray Adası’nda kurulan bir platformda Linea’nın dünya lansmanı gerçekleşecek. Gazeteciler dahil 3 bine yakın yabancı konuğun izleyeceği şov sayesinde İstanbul bir kez daha dünya kamuoyunun gündemine oturacak.

İLK kez Türkiye’de üretilen bir otomobilin uluslararası tanıtımı İstanbul boğazında yapılacak. İtalyan otomotiv devi Fiat ve Koç Holding’in ortak şirketi Tofaş, Bursa fabrikasında ürettiği yeni modeli Linea’nın uluslararası tanıtımını İstanbul Kuruçeşme’de yer alan Su Ada’da (Galatasaray Adası) yapacak. Linea, dünya lansmanı Türkiye’de yapılan ilk yerli otomobil ünvanını alırken, yurtdışından gelecek 3 bine yakın ziyaretçinin katılması Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor.

170 MİLYON EURO YATIRIM: Fiat, Avrupa’da yeni yüzünü ve stratejisini temsil eden modelleri Grande Punto ile Bravo’ya Bursalı Linea’yı da ekliyor. Tofaş tarafından 170 milyon Euro’luk yatırımla Bursa’da üretilen Linea’nın uluslararası tanıtımı da Fiat’ın bu stratejisi dolayısıyla büyük önem taşıyor. Yaklaşık 3 aydır 100’ün üzerinde Tofaş ve Fiat çalışanı Linea lansmanı için çalışırken, yeni modelin dünya tanıtımı için önemli bir bütçenin ayrıldığı kaydediliyor.

PRÖMİYERİ AUTO SHOW’DAYDI: İlk etapta yılda 60 bin adet üretilip yüzde 30’ündan fazlası Avrupa’ya ihraç edilecek Linea’nın dünya prömiyeri geçtiğimiz yıl Auto Show Fuarı’nda yapılmıştı. Fiat, Linea’nın uluslararası test sürüşü ve dünya tanıtımı içinde Türkiye’yi seçerek Tofaş fabrikasına verdiği önemi ortaya koydu. Yaklaşık 3 aydır süren çalışmalar sonucunda Linea’nın uluslararası tanıtımı için Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul seçildi ve çalışmalar hızlandı.

BİR HAFTA SÜRECEK: 1-7 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek lansman Türkiye’nin tanıtımı içinde büyük önem taşıyor. Fiat yetkilililerinden, bayililerine, distribütörlerinden uluslararası basın mensuplarına kadar yaklaşık 3 bin kişi mayısın ilk haftası boyunca sırayla İstanbul’a gelecek. Linea’nın prezentasyonu için ziyaretçiler önce Türker İnanoğlu Maslak Show Center’a gidecek. Daha sonra Linea’nın İstanbul’da süpriz bir bölgede test sürüşleri gerçekleşecek. Tofaş yetkilileri test sürüşlerinin İstanbul Park’ta olmayacağını belirttiler. Son olarak da Linea’nın gala yemeği İstanbul boğazına hakim Kuruçeşme’de yer alan Su Ada’da (Galatasaray Adası) yapılacak. Bu program 1 hafta boyunca her gün tekrar edilecek.

5 YILDIZLI OTELLER DOLDU: Linea’nın dünya tanıtımı için İstanbul’a gelecek ziyaretçiler için Avrupa yakasındaki neredeyse tüm 5 yıldızlı otellerde yer ayrıldı. Yabancıların bazıları boğazdaki 5 yıldızlı otellerde kalırken, bazıları Taksim’de, bir kısmı ise Sultanahmet’teki 5 yıldızlı otellerde konaklayacak.

Montezemola ve Marchionne, Linea için İstanbul’a geliyor

KOÇ Holding ve İtalyan Fiat ortaklığı olan Tofaş tarafından üretilen Linea modeli, mayısın ilk haftasında İstanbul’da gerçekleştirilecek dev organizasyonla yollara merhaba diyecek. Tanıtıma yurtdışından 500’ü uluslararası basın mensubu olmak üzere 3 binin üzerinde davetli katılacak. İtalyan Fiat Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo, Fiat Auto CEO’su Sergio Marchionne ve Fiat CEO’su Luca De Meo gibi üst düzey yöneticiler davetliler arasında yer alıyor. Linea’nın lansmanına Koç Holding’in Şeref Başkanı Rahmi Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, CEO’su Bülent Bulgurlu ve Tofaş CEO’su Ali Pandır’da ev sahipliği yapacak. Yabancı ziyaretçiler arasında, Fiat’ın uluslararası distribütörleri ve bayilerinin yanısıra yabancı basın mensupları da katılacak.

Su Ada’ya dev platform

TOFAŞ, Linea’nın prezentasyon ve test sürüşlerinden sonra finali olan gala yemeğini boğazın ortasında yer alan Su Ada’da gerçekleştirecek. Tofaş, bu yemek için Su Ada’ya dev bir platform hazırlamış durumda. Su Ada, havuzun üzeri kapatılarak Linea için hazırlanan yeni dekoruyla 1 hafta boyunca 3 bine yakın konuğu ağırlayacak. İstanbul’un belki de en güzel manzarasına sahip adada Türkiye’nin ve İstanbul’un da tanıtımı gerçekleşecek.

36 yıl sonra ilk kez ürettiği bir aracı dünyaya tanıtıyor

TOFAŞ’ın Linea modeliyle birlikte 36 yıllık tarihinde ilk kez ürettiği bir otomobilin dünya tanıtımını üstlenmiş olacak. Bu Tofaş için bir ilk olurken, Türk otomotiv sanayi için de bir başka açıdan önem taşıyor. Bugüne kadar Türkiye’de dünya tanıtımı yapılan araçlara baktığımız zaman Dacia Logan ve Mitsubishi L200’ü görüyoruz. Ama ne Kapadokya’da tanıtılan Logan ne de Antalya’da tanıtılan L200’ün üretimi Türkiye’de yapılmıyor. Linea’yla birlikte ilk kez Türkiye’de üretilen bir aracın dünya tanıtımı Türkiye’de yapılmış olacak.

Telaffuzu zor olur diye Türkçe isimden vazgeçildi

DÜNYA tanıtımının İstanbul’da yapılacağı Fiat’ın C sınıfındaki yeni sedan modeli için seçilen ’Linea’ ismi İtalyanca ’çizgi hat’ anlamına geliyor. Tofaş, ilk kez dünyaya satılacak Fiat’ın yeni bir otomobiline Türkçe isim vermeye hazırlanıyordu. Ancak, Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda üretilecek olan ’D200’ kodlu yeni Fiat modelinin ismi İtalyanca oldu. Araca İtalyanca isim verilmesine gerekçe olarak ise Türkçe telaffuzun zor olması gösterildi. Böylece Tofaş’ın ilk kez dünyaya satılacak bir Fiat modeline Türkçe isim verme girişimi de sonuçsuz kaldı. Tamamı Tofaş tarafından yapılan 170 milyon Euro’luk yatırımla Bursa’da yılda 60 bin adet üretilecek aracın ilk etapta yüzde 30’u Avrupa’ya ihraç edilecek. Linea, Türkiye’nin dışında Çin ve Brezilya’da da üretilecek. 

HÜRRİYET

BAKMADAN GEÇME