Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Microsoft, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte mobil tarafa daha fazla ağırlık vermeye başladı. VAIO serisi Sony’nin elindeyken ikilinin güzel işler başardığını hatırlatmak gerek. Yani Microsoft’un önemli partnerlerinden olan Sony, bu partnerliği Windows Phone ile devam ettirebilir.

Qualcomm kaynaklı olsa da Xperia Z2 cihazıyla başlayan ısınma problemleri, Xperia Z3 modelinde de devam etmişti. Geçtiğimiz yıl IFA 2015’te duyurulan yeni Xperia Z5 ailesinden de umudu kesen firma şimdilerde Windows Phone’u ele alabilir.

Henüz Sony ve Windows Phone işletim sistemiyle ilgili somut bir kanıt veya iddia bulunmuyor. Ancak bilindiği üzere firma Xperia Z ailesinin devam etmeyeceğini doğruladı. Yani Xperia Z6 modeli üretilmeyecek. Bunun yerine Xperia X ürün ailesi amiral gemisi segmentinde yola devam edecek. Bu radikal değişiklikle beraber Sony Windows Phone işletim sistemini de değerlendirebilir.

Diğer yandan bazı analistler ise Microsoft’un bile Windows Phone’u gözden çıkardığını iddia ediyor. Ancak Microsoft, Acer, HP ve Toshiba gibi dev firmalarla Windows 10 konusunda önemli ürünlere imza atmaya devam ediyor. Süreç henüz belirsiz.