Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gül'ün yaptığı açıklamada, 2015 yılı finansal  gerçekleşmelerine göre, Türksat AŞ'nin net satışlarının 846 milyon lirayı  aştığını ifade ederek, "Şirketin faaliyet gelirlerinde yıllık bazda yüzde 24’lük bir artış sağlandı. Türksat’ın sahip olduğu varlıkların değeri, 2 milyar 155  milyon lira olarak hesaplanırken, dönem yatırım tutarı 301 milyon lira olarak gerçekleşti." dedi.

Türksat'ın 2015 yılında faaliyet karının 142 milyon, dönem karının 217  milyon, faiz, amortisman ve vergi öncesi karının (FAVÖK) ise 270 milyon liraya  çıkarak, şirket tarihinin en yüksek finansal rakamlarına ulaşıldığına dikkati  çeken Gül, Türksat 4B haberleşme uydusunun uzaya fırlatıldığı 2015 yılı içinde  operasyonel olan uydu sayısının 4’e çıktığını söyledi. Türksat uyduları üzerinden  yayın yapan kanal sayısının 565’e, hizmet sunulan VSAT terminali sayısının ise 5  bin 138’e ulaştığını anlatan Gül, kablo hizmetlerinin tüm il merkezlerine  yaygınlaştırma çalışmaları devam ederken, 2015 sonunda kablo platformu üzerindeki  abone sayısının Teledünya‘da 798 bin 421’e, Uydunet’te ise 629 bine çıktığına  işaret etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına Türksat tarafından  işletilen e-devlet Kapısı’nda 2015 sonu itibarıyla kayıtlı kullanıcı sayısının 26  milyona yaklaştığını belirten Gül, internet bankacılığı üzerinden e-Devlet  Kapısı’na erişim uygulaması ve üniversitelerle birlikte Kredi Yurtlar Kurumu  yurtlarına e-Devlet Kapısı üzerinden kayıt gibi önemli hizmetlerin geçen yıl  devreye alındığını anımsattı.

TRT ve Türksat işbirliğiyle 4K yayın yapan Türkiye'nin ilk televizyon  kanalının kurulduğunu anlatan Gül, şunları kaydetti:

"4K yayın teknolojisinin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik özel  sektörün Ar-Ge çalışmalarına Türksat tarafından destek verildi ve gerekli test  ortamı sağlandı. Tüm bunların yanı sıra 2015, Türksat’ın halka arzı için  hazırlık çalışmalarının yapıldığı, finansal tabloların uluslararası finansal  raporlama standartlarına uygun olarak çıkarıldığı ve söz konusu kapsamda bağımsız  denetim sürecinin yürütüldüğü bir yıl oldu. 2004'te kurulmuş genç bir şirket  olarak, gerek finansal gerekse sektörel açıdan sürekli büyüyen Türksat, 2023  Türkiye'sinin 10 küresel markasından biri olmayı, dünyada tanınan, değeri daha da  yükselen, küresel bir uydu operatörü olmayı hedefliyor."
AA