Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Merak Edilenler Evde bakım maaşı 41 ilde YATTI! 23 Ocak evde bakım parası yatan iller - Merak Edilenler Haberleri
    1

    EVDE BAKIM MAAŞLARI| Son dakika: 41 İLDE ÖDEMELER YAPILDI! Son dakika gelişmesine geçtiğimiz hafta ödenmeye başlanan evde bakım maaşı paraları 41 ilde hesaplara yattı. Güncel listede yayınlanan 41 ilde bulunan hak sahipleri istedikleri zaman maaşlarını çekebilecekler. İşte, 23 Ocak evde bakım maaşı yatan iller listesi...

    2

    EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER - 23 OCAK

    23 Ocak itibariyle 41 ilde evde bakım maaşı yattı.

    İşte maaş yatan 41 il:

    1- Tokat

    2- Bilecik

    3- Uşak

    4- Mersin

    5- Konya

    6- Van

    7- Manisa

    8- İstanbul

    9- Ankara

    10- Şanlıurfa

    11- Aksaray

    12- Şırnak

    13- Sakarya

    14- Zonguldak

    15- Samsun

    16- Karabük

    17- Ordu

    18- Diyarbakır

    19- Bolu

    20- Aydın

    21- Kırklareli

    22- Antalya

    23- Isparta

    24- Hatay

    25- Afyonkarahisar

    26- Kocaeli

    27- İzmir

    28- Bursa

    29- Adana

    30- Edirne

    31- Kars

    32- Muğla

    33- Düzce

    34- Erzincan

    35- Niğde

    36- Kayseri

    37- Balıkesir

    38- Erzurum

    39- Osmaniye

    40- Çanakkale

    41- Kayseri

    3

    EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA 2021

    Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

    4

    SMS İLE EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA

    Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

    5

    EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

    Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

    1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

    2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

    3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

    6

    Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

    7

    EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

    Geçen yıl temmuz-aralık döneminde bin 544 TL olan engellilerin evde bakım yardımı ocak ayından itibaren haziran sonuna kadar 1.657 lira olacak.

    8

    Bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı için ödenen tutar da 3 bin 88 liradan 3 bin 314 liraya yükseldi.

    9

    Evde bakım maaşı engellinin kendisine değil, bakımını yürüten akrabası veya vasisi gibi üçüncü kişilere veriliyor. Evde bakım desteği için üç koşul aranıyor. Birincisi, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekiyor. 2021 yılı itibarıyla evde bakım maaşı bağlatılabilmesi için hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir bin 705 TL’nin altında olmalı.

    10

    Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, ikinci engelli iki kişi sayılıyor. Örneğin bir anne ve iki engelli çocuğunun yaşadığı ailenin kişi başına geliri hesaplanırken toplam gelirler 3’e değil, 4’e bölünerek kişi başına gelir hesaplanıyor.

    Haberi Hazırlayan: Mehmet Kerem Hançer

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ