Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ÖSYM YGS başvuruları nasıl yapılır? Milyonlarca öğrencinin hayalini kurduğu Üniversite için ilk adım olan YGS sınav başvuruları 6 Ocak 2016 tarihinde başladı. Peki YGS başvuruları nasıl yapılır, başvuru ücretleri ne kadar? İşte detaylar...

YGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?
2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular, 6 Ocak tarihinde başlamış olup 20 Ocak 2016 tarihinde son bulacaktır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 20 Ocak 2016 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir. ÖSYS(YGS) başvuruları ÖSYM'nin sitesinden yapılmaktadır. Aşağıda bilgi amaçlı verdiğimiz linklere tıklayarak YGS başvuru işlemini yapabilirsiniz.

ÖSYS(YGS) BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

2016 ÖSYS(YGS) ADAY BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYIN

YGS BAŞVURU SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

“YGS’ye girmek istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler 55,00 TL’yi, “Sınavsız  geçiş  hakkım  var,  YGS’ye  girmek  istemiyorum,  sadece  sınavsız  geçişe  başvurmak  istiyorum." seçeneğini işaretleyenler 15,00 TL’yi (Bu seçeneği işaretleyen adaylardan süresi içinde 15,00 TL ücreti yatırmayanlar sınavsız geçiş hakkı için yükseköğretim programı tercihinde bulunamaz.)

2016 (YGS)Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı başvuru sınav ücreti 55 TL olup sadece Sınavsız Geçiş başvuru ücreti 15 TL'dir.

2016-YGS BAŞVURU ÜCRETLERİ HANGİ BANKALARA YATIRILABİLİR?

Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı
Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı
Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
(KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

* Sınav/sınavsız geçiş başvuru ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

*Başvuru/sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

YGS SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, sms ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. İnternet sayfasındaki duyurular  adaylara  tebliğ hükmündedir. YGS sonuçları, LYS  sonrasında İnternet’ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.