Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Burak Cop CHP PM'ye aday oldu

    7 Haziran ve 1 Kasım'da genel seçimlerinde CHP'nin Bolu'dan milletvekili adayı gösterdiği Yrd. Doç. Burak Cop, 16-17 Ocak'ta yapılacak olan kurultayda Parti Meclisi adayı olduğunu açıkladı. Cop yaptığı açıklamada, "Emek ve özgürlük mücadelesini demokratik kitle örgütleriyle, sendikalarla, meslek kuruluşlarıyla, STK'larla el ele yürütmek için; toplumdaki sol ve demokrat güçlerin en geniş ittifakına liderlik edecek bir CHP için; siyasal İslamcılığın karşısına sosyal demokrasiyi bir alternatif olarak çıkartmak için mücadele edeceğime söz veriyorum. Kendimi parti örgütünün iradesine teslim ediyor, Kurultayımızdan temsil yetkisi istiyorum" dedi.

    İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Burak Cop, CHP Parti Meclisi üyeliğine adaylığını açıkladı. Cop yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

    "Sevgili Halk Partililer, yol arkadaşlarım,

    Memleketçe zor günlerden geçiyoruz. Ama dayanışmamızı, mücadele azmimizi, en önemlisi de umudumuzu diri tutacağız. Evet, Cumhuriyet Halk Partisi umuttur. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'de demokrasinin son kalesi, laik cumhuriyetin son mevziidir. CHP eşitliktir, özgürlüktür, gecenin en karanlık anında boy gösteren şafaktır. CHP gençliğin devrimci coşkusu, Türkiye'nin ilerici birikimi, emekçilerin umududur.

    YILGINLIĞA DÜŞMEK YOK!

    Türkiye'ye giydirilen deli gömleğini yırtıp atacağız. 1923'te cumhuriyetle taçlandırdığımız bağımsızlığımızı 1 Mart 2003'te Amerikan tezkeresini yırtıp atarak nasıl koruduysak, 1922'de yıktığımız saltanatın karikatürünü bugün haydi haydi yıkarız.

    Faşizme karşı demokrasi güçlerinin birleşik cephesini ancak biz kurarız. Türk ve Kürt halklarının bir arada, barış içinde, eşit yurttaşlık temelinde, demokratik bir düzende yaşamalarını sağlayabilecek tek güç biziz. Yalnızca Türkiye'nin değil, mezhepçi köktendincilik cehennemini yaşayan Ortadoğu'nun tüm halklarının umudu CHP iktidarıdır. Hem yurtta hem de bölgede barışın yolu laiklikten geçmektedir.

    GÖREVE TALİBİM

    Emek ve özgürlük mücadelesini demokratik kitle örgütleriyle, sendikalarla, meslek kuruluşlarıyla, STK'larla el ele yürütmek için; toplumdaki sol ve demokrat güçlerin en geniş ittifakına liderlik edecek bir CHP için; siyasal İslamcılığın karşısına sosyal demokrasiyi bir alternatif olarak çıkartmak için mücadele edeceğime söz veriyorum. Kendimi parti örgütünün iradesine teslim ediyor, Kurultayımızdan temsil yetkisi istiyorum."

    BURAK COP HAKKINDA

    Akademisyen-yazar. 1980, İstanbul doğumlu. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi (Yrd.Doç.Dr.). Galatasaray ve Boğaziçi Üniversitelerinde de ders verdi. Bir dönem profesyonel gazetecilik yaptı. Ayrıca T24, Sendika.org, Karşı, Cumhuriyet, Radikal vb. mecralarda yazıları yayımlandı. 7 Haziran seçimi öncesinde baba memleketi Bolu'dan önseçime girdi, 7 aday adayı arasından 3. çıkıp Milletvekili Adayı oldu. 7 Haziran'da Bolu CHP'nin ülke genelinde oyunu en çok arttırdığı ikinci il oldu. 1 Kasım seçimi öncesinde ise 2. sıraya getirilerek gene aday gösterildi. Cop'un CHP Bilim Platformu için 2013'te hazırladığı raporda dile getirdiği "yurtdışı seçim çevresi kurulması" önerisi de partinin 7 Haziran ve 1 Kasım seçim bildirgelerine girdi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ