Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sarkis Eken, Sur İlçesi'nde Meryemana Kilisesi'nde düzenlenen törenin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.
Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nin Başbuk Köyü'nde 1930 yılında doğan, 19 yaşında görücü usulü evlendiği ve 65 yıl sonra 2014 yılında resmi nikah kıydığı Baydzar Eken'i nikahtan iki ay sonra kaybedince tek başına yaşayan Sarkis Eken, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

55 yıldır merkez Sur İlçesi'ndeki Meryem Ana Süryani Kilisesi'nde yaşayan, halk arasında 'Sıtkı amca' ismiyle tanınıp çok sevilen Sarkis Eken için Suriçi'nde sokağa çıkma yasağı bulunan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde yapılamayan ayin Ali Paşa Mahallesi'ndeki Meryem Ana Süryani Kilisesi'nde düzenlendi. Meryem Ana Süryani Kilisesi papazı Yusuf Akbulut'un yönettiği ve yaklaşık bir saat süren ayine DBP'li Sur ilçe Belediye Başkan Vekili Azize Değer Kutlu, Kırklar Meclisi üyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zahit Çiftkuran, Diyarbakırlı yazar ve tarihçi Şeyhmus Diken, Diyarbakır Kilisesi Ruhani önderi Ahmet Güvener, yaşadığı ABD'den 21 yıl sonra dönerek Diyarbakır'a yerleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapan udi sanatçı Yervant Bostancı, bazı mahalle sakinleri ile Sarkis Eken'in yakınları ve sevenleri katıldı.

Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Sarkis Eken'in yaşamı boyunca her zaman iyi bir insan olmaya çalıştığını, doğruluktan şaşmadığını, mütevazi bir yaşam sürdürdüğünü belirterek, "Sarkis Eken, 55 yıldır kilisemizde yaşıyordu. Eşi Bayzdar Eken geçen yıl vefat ettikten sonra kendi evinde yalnız yaşıyordu. Diyarbakır'da çok sevilen biriydi. Sur içindeki çatışmalar olmasaydı, yurt içi ve yurt dışından ayine katılım çok daha fazla olacaktı" dedi.

Ayinde Papaz Yusuf Akbulut ile Diyarbakır Kilisesi Ruhani Önderi Ahmet Güvener, dua ettikten sonra Sarkis Eken'in cenazesi kilisenin önünde bekletilen cenaze arabasına kadar sevenleri tarafından omuzlarda taşındı. Sarkis Eken Urfakapı semtinde bulunan Hıristiyan Mezarlığı'nda yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verildi.

DHA