Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, suikastın 9. yıldönümünde törenle anıldı. Agos Gazetesi önünde yapılan anma töreni öncesinde yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Harbiye Askeri Müzesi önünde toplanan gruplar, anmanın yapılacağı alana yürüyerek geldi. Gruptakiler, polis tarafından demir bariyerlerle kesilen yolda tek tek aranarak içeriye alındı.

KIRMIZI KARANFİLLER BIRAKILDI, MUMLAR YAKILDI

Gazete binasına Hrant Dink'in büyük bir posteri asılırken, Dink'in öldürüldüğü yere kırmızı karanfiller bırakıldı ve mumlar yakıldı. Törene, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, kızları Sera ve Delal ile oğlu Arat, kardeşi Orhan Dink, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da vurularak hayatını kaybeden baro başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ve kızı Nazenin Elçi, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, CHP'li vekiller Selina Doğan ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da katıldı.

TÖRENDEN TAHİR ELÇİ UNUTULMADI

Rakel Dink, Agos Gazetesi'nde çıkarak, Dink'in hayatını kaybettiği alana çiçek bırkatı. Ardında tören, Hrant Dink'in vurulduğu saat olan 15:05'de, Hrant Dink'in konuşmaları eşliğinde yapılan saygı duruşuyla başladı. Rakel Dink'İn duygulandığı görüldü.

Alana gelenler Hrant Dink ile Tahir Elçi'nin fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıdı.

TÜRKAN ELÇİ, EŞİNİN AĞZINDAN MEKTUP OKUDU

Törende, Agos Gazetesi'nin camından Türkan Elçi, eşinin ağzından bir mektup okudu. Elçi mektupta şu ifadelere yer verdi:

"Ölenlerin yüreği kurur sanmayın, yürek çürümez. Bir tek yüreksizler toprak olup giderler. Biz bulanık gölleri olan bir ülkenin sürekli temiz kalmayı inançla isteyen nilüferleriydik. Nilüferler ki merhameti simgelerler. Bu merhamet ve temizlik göldeki ruhu kirlenmişleri hep rahatsız etti. Savaş yüzyıllarında tekerrür eden oyunuyken bizler birer oyunbozandık. Ayaklar altında ezilen garibanların yüzü suyu hürmetine, hayatı barışla kafiyelendirmeye çalıştık biz. Kuşlar uçarken arkalarında sadece hüzün bırakmaz, yüreğinde ince sızıyla kanayan kadınlar çocuklar da kalır, işte o zaman kıyametler kopar, gözyaşları acıları tarifte acze düşer. Unutmadan Hrant'ın selamlarını da ileteyim sizlere. Şu an beni dinleyen herkese, bulunduğumuz yer kadar sonsuz selam var. Barış adına, umut adına kardeşlik duygusunu gerekliliği ve yüceliği adına bütün ruhu şadların selamı var size. Bizi unutmayacağınızı biliyoruz, gözümüz arkada kalmayacaktır." Elçi'nin konuşmasının ardından Rakel Dink, gazetenin camında anma törenine katılanlara el salladı.

DEMİRTAŞ AÇIKLAMA YAPMADI

Hrant Dink'in anma programının ardından, ayrılan HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, soruları yanıtsız bıraktı. Programın ardından anmaya katılan kalabalık olaysız şekilde dağıldı. Grubun dağılımı sırasında polis helikopterinin havadan keşif uçuşu yaptığı görüldü.

DHA