Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde dün Sarımsaklı Sahili'nde karaya vurmuş bulunan 2 erkek cesedinin ardından bugün de Kumadası Mevkisi'ne 2 ceset vurdu. Cesetlerin geçen 5 Ocak'ta meydana gelen, 31 mültecinin yaşamını yitirdiği faciada alabora olan bottaki kayıplara ait olabileceği bildirildi.

Geçen 5 Ocak'ta, İzmir'in Dikili İlçesi ile Balıkesir'in Ayvalık İlçesi, Altınova Mahallesi arasında kalan sazlık bölgeden Midilli Adası'na geçmek üzere hareket eden iki bot fırtınada alabora oldu. Onlarca sığınmacı üzerlerinde incecik can yelekleriyle Ege'nin soğuk sularında saatlerce can pazarı yaşadı. Facia Altınova'nın Fenerönü mevkiinde minik bedenlerin kumsala vurmasıyla ortaya çıktı. Aralarında bir hamile kadının da bulunduğu 31 mültecinin cesedi kıya vurdu. Irak ve Cezayir uyruklu 12 mülteci ise kurtarıldı. Kaçakların ifadelerinden kayıpların olduğu belirlendi. Ancak, bölgede sahil güvenlik ekipleri tarafından havadan ve denizden, jandarma tarafından da karadan günlerce yapılan aramalarda başka cesede rastlanmadı. Bunun üzerine arama kurtarma çalışmalarına son verildi.

Dün saat 15.30 sıralarında sahilde yürüyüş yapanların ihbarı üzerine Ayvalık'ın Sarımsaklı ve Tuzla Mevkileri'ne giden jandarma ekipleri uzun süre suda kaldığı için tanınmayacak haldeki iki erkek cesedi buldu. 5 Ocak'taki faciada kayıp olanlara ait olduğu sanılan cesetler Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi.

İKİ CESET DAHA BULUNDU

Bugün saat 15.30 sıralarında Ayvalık'ın Altınova Mahallesi Kumadası Mevkisi'nde balıkçılar tarafından kıyıya vurmuş bir erkek cesedi bulundu. Tanınmayacak haldeki erkek cesedinin bulunduğu bölgede başkalarının da olabileceği şüphesi üzerine jandarma bir tekneyle arama çalışması başlattı. Yarım saatlik bir arama sonucunda karadan bir köprü yardımıyla geçilebilen Kumadası Mevkisi'nde bulunan mendirekte kayaların arasına sıkışmış bir ceset daha bulundu. Cinsiyeti henüz tespit edilemeyen cesedin bulunduğu yerden alınması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Bulunan iki cesedin daha önce meydana gelen, 31 mültecinin yaşamını yitirdiği bot faciasında kaybolan mültecilere ait olduğu ihtimali üzerinde durulduğu öğrenildi.

DHA