Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın desteğiyle Halep'e son 5 yılın en korkunç saldırının gerçekleştiğini belirterek, "10 bin kadar kişi sınırımızda ve 30 bin kadarı da şu anda sınırımıza doğru yürüyor." dedi. Halep'te 300 bin kadar sivilin risk altında olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Onları kim koruyacak?" diye sordu.

Londra'da düzenlediği basın toplantısında Rus savaş uçaklarının son 2-3 gündür çok ciddi bombardımanlarla sivilleri hedef aldığını belirtti ve "Şu anda 10 binden fazla Suriyeli sığınmacı sınırda Türkiye'ye girmeyi bekliyor. Burada 10 tane kamp var. 70 bin kadar kişi yardıma ihtiyaç duyuyor. Ruslar da okullara, hastanelere bombardımana devam ediyor. DAEŞ hedeflerini değil, masum sivilleri vuruyor. Bu devam edecek olursa şu anda yaptığımız toplantıların ya da Cenevre görüşmelerinin bir anlamı olmaz." ifadelerini kullandı.

Esad rejimini destekleyen Ruslar, İranlılar ve Hizbullah gibi Şii milislerin Madaya kuşatmasının ardından şimdi Kuzey Halep'e yöneldiğini ifade eden Davutoğlu, "Madaya'daki insanlar yiyecek yemekleri, içecek suları olmadığı için ölüyor. Bu bir savaş açlıktan öldürme stratejisi ve savaş suçudur." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEN HALEP'E HAYAT KORİDORU KESİLDİ

Uluslararası topluma insani yardımların tüm Suriyelilere ulaştırılması için birlikte çalışma ve buna engel olanların cezalandırılmasını isteyen Başbakan Davutoğlu, "Şimdi Halep'e karşı son 5 yılın en büyük, en tehlikeli ve en ağır saldırısı gerçekleştiriliyor. Halep, Suriye'nin ikinci büyük şehir ve ekonomisinin bel kemiğidir. Rejim karşıtı muhaliflerin güvenli bölgesi haline gelmişti. Türkiye ve Halep arasındaki koridor da uluslararası toplumdan gelen tüm yardım ve malzemelerin TIR'larla geçtiği bir yerdi. Şimdi Suriye rejimi, farklı ülkelerden belli paramiliter güçler, Hizbullah gibi aşırı Şii milisler ve Rusya'da havadan olmak üzere hepsi Halep'e saldırıyor. Şimdi Türkiye ile Halep arasındaki hayat koridoru kesildi. Halep'teki durum çok kaygı verici." ifadelerini kullandı.

Bölgeden 10 bin kadar kişinin sınır geldiğini ve son aldığı bilgilere göre de 30 bin kadarının da şu anda sınıra doğru yürüdüğünü ifade eden Davutoğlu, "Bu, savaş suçudur ve etnik temizliktir. Bunun olmadığını iddia edenleri sınırımıza davet ediyoruz. Burası Rus sınırı değil, Türkiye-Suriye sınırıdır. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olmak, hiç kimseye başka bir ülkedeki insanlara terörist diyerek onlara saldırı hakkı tanımaz." diye konuştu. Davutoğlu, Rusya'nın saldırılarının yüzde 90'ının DAEŞ'e değil, sivillere karşı olduğunu da sözlerine ekledi.

BM Güvenlik Konseyi'nden olumlu bir karar çıkacağına dair tüm ümitleri yitirdiklerini ifade eden Ahmet Davutoğlu, "Onların yaptığı tek şey sadece lüks yerlerde diplomatik oyunlar oynamak. Halep'teki 300 bin kişi kaçtığında onları kim koruyacak?" ifadelerini kullandı.

"ABD İLE RUSYA NE ZAMAN GÖRÜŞSE..."

Londra'da düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptıkları görüşmede Rusya'nın Halep ve Azez'e saldırı yapılmaması konusunda uyarılması için mutabık kaldıklarını söyledi.

Kendilerinden sadece 'muhalefeti ikna edin, Cenevre'ye gelsin' talebinde bulunulduğunu ifade eden Davutoğlu, ikna etmelerine rağmen; muhalefetin Madaya başta olmak üzere insani trajedilerin sürdüğü bölgelerde ateşkes yapılması konusundaki taleplerinin görmezden gelindiğini ifade etti.

Davutoğlu, "Doğrusu Rusya ve ABD arasındaki görüşmelerden bir şey beklememe yanında bizi daha fazla kaygılandırıyor. Çünkü her görüşme sonrasında Ruslar daha fazla saldırıyorlar. Bu konuda da müttefikimiz ABD'yi çok daha kararlı ve bu insanlık suçları karşısında Rusya'ya karşı çok daha açık bir tavır göstermeye davet ediyoruz. Çünkü ne zaman Amerika-Rusya görüşmesi olmuşsa ertesi gün daha fazla saldırı oldu. Bunun açıklamasını beklemek bizim hakkımız. Milyonlarca Suriyeliyi eğer biz misafir ediyorsak; bunu sormak hem hakkımız hem de Suriye halkı adına bunu cevabını beklemek bizim görevimiz." diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, tüm bu yaşananlara rağmen Suriyelilere insani yardımları sürdüreceklerini ve AB ile birlikte el ele çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

'KALBİMİZ BÜTÇEMİZDEN DAHA BÜYÜK'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere'deki Suriye kongresinde de konuştu. Maliyeti ne olursa olsun Suriye halkına yardım edilmeye devam edileceğine vurgu yapan Davutoğlu şunları kaydetti:

"Suriye'de doğan fakat ülkemize sığınan çocuklar artık bizim çocuklarımız.  Sadece kampta olanlara, 10 milyar dolar harcadık.

Maliyeti ne olursa olsun, biz Suriye halkını mağdur olarak görüyoruz. Bu insanlara yardım etmeye devam edeceğiz. Kalbimiz bütçemizden daha büyük.

Rus savaş uçkaları Halep'i bombaladı. Yabancı savaşçılar Halep'e saldırıyor. Türkiye'den Halep'e giden yardım koridoru durduruldu.

Devlet liderlerine çok kuvvetli bir çağrı yapıyorum. Bugün yaptığımız gibi çalışmalara devam edelim."