Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı... Arama motoru Yandex, Atatürk'ün Samsun'a çıkmasının 97'inci yılını Türk bayrağı logosuyla ana sayfasına taşıdı.

Yandex'in hazırladığı logo'da Türk bayrağı dalgalanıyor. Logo'nun üzerine tıklandığı zaman 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hakkında bilgilerin yer aldığı arama sayfası ekranlara geliyor.

İşte arama motoru Yandex'in hazırladığı 19 Mayıs'a özel logo...

19 MAYIS 1919 ANLAM VE ÖNEMİ

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan Bandırma vapuru ile milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a geldiği gündür. Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. 19 Mayıs'ta yurdumuzun her yerinde izciler, öğrenciler ve gençler spor gösterileri yaparlar.

1914′de başlayan Birinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa'nın belli başlı ülkeleri ikiye ayrıldı. Osmanlı ordusu ile bu savaşta birlikte olanlar yenilince Osmanlı'da yenilmiş sayıldı. Savaş sonunda Mondros Silah Bırakışması imzalandı. Buna göre Fransızlar Adana ve Hatay’a; İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon’a; İtalyanlar Antalya’ya yerleştiler. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir’e girdi. Böylece yurdumuz paylaşıldı. Ordularımız dağıtıldı, İstanbul Boğazı düşman gemileri ile doldu.

Bu durum karşısında Mustafa Kemal ve silah arkadaşları bu kez yurdumuzu kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar verdiler. 16 Mayıs günü İstanbul'dan Bandırma Vapuru'na binildi. Vapur 19 Mayıs sabahı Samsun Limanına yanaştı. Vatanın bağımsızlığı için bir ışık arayan Anadolu topraklarında Kemal Paşa ve arkadaşları sevinç gösterileri ile karşılandı.

Burada bir hafta kalan Mustafa Kemal Paşa, 27 Mayıs günü Havza'ya geldi. Çalışmalarını burada da sürdürdü. Mustafa Kemal, Amasya’da yayınladığı genelge ile ulusu, ülkenin bütünlüğünü, bağımsızlığını kurtarmak için birlikte çalışmaya çağırdı. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal Paşa'nın bu çalışmalarından hoşnut değildi. Harbiye Bakanı Mustafa Kemal Paşa’yı İstanbul’a çağırdı. Bunun üzerine Atatürk padişaha telgraf çekerek askerlikten çekildiğini bildirdi. Mustafa Kemal Paşa bundan böyle çalışmalarına sade bir yurttaş olarak devam etti.

4 Eylül günü Sivas’a gitti. Sivas Kongresi'nde "Ya bağımsızlık, Ya ölüm" ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içildi.

Mustafa Kemal Atatürk Sivas’tan sonra Ankara'ya geldi. 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis başkanlığına seçilen Mustafa Kemal düzenli ordular kurdu. Bu ordular düşmanlarla çarpışmaya başladı. Birinci İnönü, ikinci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. Bugün aynı zamanda Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızdır.

19 Mayıs; 1981 yılından başlayarak "Atatürk’ü Anma Günü" olarak da kutlanmaya başlandı. Atatürk bir söyleşi sırasında : "Ben 19 Mayıs’ta doğdum" demiştir. 19 Mayıs bir yandan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı öte yandan ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk’ün doğum yıldönümü olarak törenlerle kutlanır.