Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adana'da düzenlenen terör operasyonunda gözaltına alınan aralarında DEV-PAR Adana İl Başkanı ile Seyhan ilçe Başkanı'nın da bulunduğu 3'ü çocuk 12 kişiden 10'u tutuklandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabah saatlerinde Türkiye Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü (TKKKÖ) ile ilişkili olduğu belirtilen Birleşik Devrimci Parti (DEV-PAR), Devrimci Liseliler (DEV-LİS) ve Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ) adlı yapılanma içerisinde faaliyet yürüten şahısları, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde takibe aldı.

Yapılan takip sonucunda zanlıların PKK lehine sokak gösterileri yaptığı, polise molotof bombası ve taş attıkları, Ensar Vakfı Adana Şube Başkanlığına molotof atarak saldırdıkları belirlendi. Polis, bu tespitlerin üzerine 24 Mayıs 2016 günü şafak vakti operasyon yaptı.

Operasyonda, DEV-PAR Adana İl Başkanı Hüseyin A., Seyhan İlçe Başkanı Saim Sultan U.'nun da bulunduğu 3'ü çocuk 4'ü kadın 12 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar emniyette 1 gün sorgulandı. Zanlıların ifadelerinde polisin yönelttiği suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Zanlılar sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkartılan zanlılardan aralarında DEV-PAR Adana İl Başkanı ve Seyhan İlçe Başkanı'nın da bulunduğu 10 kişi tutuklanırken, 2 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İHA