Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İlker Başbuğ, Eskişehir'deki Espark Alışveriş Merkezi'nde bulunan D&R Mağazasında düzenlenen imza gününe katıldı. Okurlarına 'Unutulan Ada Kıbrıs' adlı kitabını imzalayan Başbuğ basın mensuplarının yönelttiği soruları da yanıtladı. İlker Başbuğ, bir soru üzerine, "Bugün Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunların en başında ve en önemlisi terör sorunu geliyor. Terör sorunun yanında Türkiye'nin diğer temel sorunu dış politika. Bütün bunlara karşılık bugün baktığımız zaman Türkiye'nin gündeminde yeni Anayasa çalışmaları ve başkanlık tartışmalarının gündemin en başında yer almasını üzücü ve düşündürücü buluyorum" dedi."DIŞ POLİTİKADA SESSİZLİK, ÇARESİZLİK VAR"

Türkiye'nin Suriye politikasında yanlışlıklar yapıldığını savunan Emekli Orgeneral İlker Başbuğ bu yanlışlığın sonucunda, YPG'nin ABD'nin müttefiki konumuna geldiğini söyledi. Emekli Orgeneral Başbuğ şöyle dedi: "Suriye'deki, Irak'taki gelişmeler, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler karşısında Türk dış politikasının çözümler üretmesi lazım. Ancak bugün dış politik çalışmalarda bir sessizlik var. Adeta bir çaresizlik içinde gibi gözüküyor. Devletlerin sadece şikayet ederek, protesto yaparak ve nota vererek dış sorunların üzerinden gelmesi de fevkalade zordur.

Bunun için defalarca söyledik kişisel olarak, Türkiye süratle Suriye, Irak ve Rusya ile olan ilişkilerini normale çevirme zorunluluğu var. gazete manşetlerinde Suriye Rakka bölgesine yapılan operasyon yer alıyor. Burada PKK'nın Suriye kolu olan YPG, PYD'den. YPG Suriye demokratik güçleri içerisinde şuanda yer almış durumda. Rakka operasyonunda Suriye demokratik güçleri deniyor ama ana iskeletini YPG ve PYD'nin oluşturduğu bir gerçek. Şimdi YPG Fırat'ın batısına geçti mi, geçmedi mi? Yarın Rakka IŞİD'den alınır ise burası kime ait olacak? Kime verilecek? Maalesef özellikle Suriye konusunda yapılan yanlışlıkla bugün YPG'yi, PYD'yi ABD'nin müttefiki haline getirdi. Aynen bunu Irak'ta da yaptık. Irak'ta yaptığımız yanlış politikalar neticesinde Peşmerge nasıl orada ABD'nin müttefiki olmuşsa, bugünde YPG ABD'nin adeta müttefiki olmuş durumda."Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye- Suriye sınırında bir Kürt koridorunun oluşmasının hiç arzu edilen bir durum olmadığını belirterek, "Bu sorun, bu durum gün geçtikçe ilerliyor ve buna karşı ne yapılabileceği bugün ortada değil, belli değil" dedi.

DHA