Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Murat Emir 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, köy muhtarını arayarak taziye dileklerinde bulundu.

CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Murat Emir ve 12 Mayıs günü Diyarbakır'ın Sur ilçesi Tanışık köyünde PKK terör örgütü mensupları tarafından kamyon yüklü 16 ton bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybeden köylülerin ailesine taziye ziyaretlerinde bulundu. İlk olarak köy muhtarı Bayram Yaman'ın evini ziyaret eden ve patlama ile ilgili bilgi alan CHP'li vekiller, daha sonra köy muhtarı Yaman'ı telefonla CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştürdü. Kılıçdaroğlu, muhtar Yaman'a köyün her türlü sıkıntıları ile yakından ilgileneceklerinin sözünü verdi.

CHP'li vekiller daha sonra köyü gezerek ölenlerin yakınları ile görüştü. CHP'li vekiller Yılmaz ve Emir köy mezarlığını ziyaret ederek, ölenlerin anısına dualar okudu.

"CHP OLARAK KÖYÜN YANINDAYIZ"

Mezarlık çıkışı açıklamalarda bulunan CHP'li vekil Necati Yılmaz, "12 Mayıs günü burada bir vahşet yaşandı. 16 yurttaşımız hayatını kaybetti. Katliam sonrası oluşan tabloyu bir kez daha yaşadık. Halen bu acı aile ortamında sürüyor. Olayın sonrasında bilgileri toparlamaya çalıştık. Birçok konu halen sır durumunda. Henüz herhangi bir dava açılmış değil. Bu saldırıyı yapanların kimlikleri halen belli değil." dedi.

Murat Emir ise burada yaşanan acı ve katliamdan sonra tüm Türkiye olarak bir yasa boğulduklarını ifade ederek, "Ama acıları buraya geldiğimizde daha yoğun bir şekilde hissediyoruz bu acıları. Biz buraya hem genel başkanımızın izne hem de parti görevlisi olarak geldik. Öncelikle başsağlığı dileklerimiz iletmek ve özellikle de okulların bitmesi ile birlikte öksüz kalan çocukların yanında olmak ve her türlü ihtiyaçlarını gidermek için buradayız. Acı çok büyük, bu yarayı sarmak uzun zaman alacam ama devletin, herkesin ve bizlerin de bu yaşanan şiddet sürecinin bitirilmesini istiyoruz." diye konuştu.

CİHAN