Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İstanbul'daki darbeci subaylar WhatsApp grubunun adını 'Yurtta Sulh Biziz' olarak belirlemiş. Binbaşı Murat Çelebioğlu, WhatsApp konuşmasına başlarken birçok kişiyi ekliyor ve 'Önemli gelişmeleri buradan bildireceğiz' yazıyor.

Arından Tuğgeneral Özkan Aydoğdu'nun telefon numarasını paylaşıyor ve kendi aralarında kalkınma girişimi hakkında konuşmaya başlıyorlar. Darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler anlık bilgileri, telefonlarında oluşturdukları WhatsApp grubundan yaptı.

1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın rehin alınması için birkaç defa paylaşımda bulunan örgüt üyeleri, AK Partililerin yollara çıktığı bilgisi üzerine, " Geçirmeyin, ateş serbest" paylaşımında bulundu.'ÖNEMLİ GELİŞMELERİ ANKARA'YA İLETECEĞİM'

Aralarında Binbaşı Osman Akkaya'nın da bulunduğu grubun üyeleri "OK" ifadeleriyle Çelebioğlu'na karşılık verirken, Çelebioğlu, "Önemli gelişmeleri buradan bildirirseniz Ankara'ya ileteceğim" paylaşımında bulundu.

5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Albay Uzay Şahin, Binbaşı Murat Yanık, Binbaşı Murat Karakaş gibi birçok ismi görüşmeler sırasında gruba ekleyen Çelebioğlu, ilk olarak "E5 ve TEM'den İstanbul dışına çıkan trafik serbest bırakılacak, İstanbul içine giren trafik engellenecek ve geri çevrilecek" talimatını verdi.Ardından Albay Zeki Gerehan'ın 'Alınması gereken derhal alınmalı' yazdığı görünüyor. Bazı askerlerin darbe girişimine destek vermediği de ortaya çıkarken görüşmelerde bununla ilgili de yardım istendi. Destek istenirken Binbaşı Murat Çelebioğlu'nun 'Zeki abim siz Akademi'de misiniz, Fatih Irmak'ın desteğine ihtiyacı var, ekibi ikna edemediği' ortaya çıktı.

Gelişmelere ilişkin anlık bilgilerin paylaşıldığı görüşmelerde Binbaşı Murat Yanık'ın "Durum pozitif, negatif? " paylaşımı dikkat çekti.'1. ORDU KOMUTANINI ALIN'

Orgeneral Ümit Dündar'ın rehin alınmasına yönelik paylaşım birkaç kez yinelenirken Atatürk Havalimanındaki ve köprülerdeki duruma ilişkin de bilgi verildi.

Ankara'daki gelişmelere ilişkin bilginin de istendiği gruptan yapılan "AKP il teşkilatı yolda" paylaşımı üzerine Albay Şahin, "Geçirmeyin, ateş serbest" talimatı verdi.

Bu arada yazışmanın yapıldığı gruptan tüm zırhlı unsurların sahaya inmesine yönelik de emir verildi.AKOM'UN MÜDAHALESİ DE KONUŞULMUŞ

Boğaziçi Köprüsü'ndeki trafik akışının kesildiğinin bilgisinin yer aldığı görüşmelerde, ekiplerin TRT'ye doğru yolda olduğu belirtildi. Binbaşı Çelebioğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki müdür yardımcılarının bilgilendirildiği ve büyük bölümünün "itaat ettiği" bilgisini paylaşırken, izindeyken İstanbul'a gelerek buradaki darbe girişiminde rol alan 5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcısı Albay Uzay Şahin, "Polis arkadaşlarıma iletin gözlerinden öpüyorum" ifadesini kullandı.

Gruptan, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın "alınması" talimatı verilirken, Dündar'ın sürekli Kuleli Askeri Lisesi Komutanını aradığı bilgisi paylaşıldı. Albay Uzay Şahin tarafından bunun üzerine "Mürsel, telefonlara çıkma" paylaşımı yapıldı.

Bazı konumların da paylaşıldığı gruptan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Mehmet Tunç'un da gruba yardımcı olacağı belirtildi.

AKOM'a da bir giriş olmuştu. AKOM'la ilgili de konuşulurken '6. alay AKOM çıktı varmak üzere. AKOM'a müdahale edildi. Personel emrimize uyuyor, birazdan kontrol altına alınacak

2 BİN DARBECİ, 3 TANK, 4 ZIRHLI

Binbaşı köprüleri iki yönde açalım herkesin evine gitmesini söyleyelim dediği sıralarda, havaalanı için de itaat olduğu ana giriş kapısı ve B kapısının kontrol altında olduğu ifade edilmiş.

22.54 sularında 'havalimanı tamam girişler yasak, çıkışlar yasak' mesajı sonrası sayıları belirlenmiş ve 'sayı 2 bin, 3 tank ve 4 zırhlı' mesajı gönderilmiş.