Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne Faralya Mahallesi'nden, Kelebekler Vadisi'ne inmek isterken 60 metre yükseklikten düşen üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Tayfun Özbek, mucizevi şekilde hayatta kaldı. Başında çökmeli kırık ve 15 santimetre kesi oluşan Özbek, 1.5 saat süreyle bilinci kapalı kaldıktan sonra yardım çığlıklarını duyan arkadaşları tarafından bulundu.

Ailesi Elazığ'da yaşayan Tayfun Özbek, İstanbul'da üniversiten 3 arkadaşıyla birlikte tatil için Fethiye'ye geldi. Gençler, Faralya Mahallesi'nden kamp yapmak için Kelebekler Vadisi'ne inmek istedi. 4 arkadaş, mahalle sakinlerinin 'Tehlikeli' uyarılarına aldırış etmeden, kayalıklardaki patika yoldan vadiye inmek istedi. 250 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklardan arkadaşlarıyla birlikte inişe geçen Özbek, vadiye 150 metre kala, tartıştığı arkadaşlarına sinirlenerek hızlandı. Vadiye arkadaşlarından önce inmek isteyen Özbek, dengesini kaybederek 60 metre yükseklikteki kayalıktan vadiye düştü. Sarp kayalıkların vadiyle birleştiği noktada küçük kaya parçalarından oluşan yamaca çarpan ve yuvarlanan Özbek, mucizevi şekilde hayatta kaldı, ancak bilinci kapandı.

Özbek'in ardından inişe devam eden arkadaşları vadiye ulaştı. Arkadaşlarının düştüğünden habersiz olan üniversite öğrencileri 1.5 saat boyunca 2 kilometre derinliğindeki vadide Özbek'i aradı. Bu süre boyunca bilinci kapalı şekilde yatan Özbek, kendine gelince bağırarak yardım istemeye başladı. Yardım çağrılarını Kelebekler Vadisi'ndeki şelale çevresinde Özbek'i arayan arkadaşları duydu.

BİLİNCİNİN KAPANMAMASI İÇİN SÜREKLİ KONUŞTULAR

Başında çökmeli kırık ve 15 santimetre kesi bulunan, beli ve sağ el bileği kırılan Özbek'in çok kan kaybettiğini gören arkadaşları telefonla yardım istedi. Arazinin sarp oluşu nedeniyle Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Fethiye Ekibi bölgeye sevk edildi. İhbar üzerine Faralya Mahallesi'ne gelen ekipler, Özbek'e ulaşmak için 250 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklardan inişe geçti. Sarp noktalarda halatlara tutunarak ilerleyen ekipler, 1 saat süren iniş ve yürüyüşün ardından Özbek'e ulaştı. Sedyeye alınan Özbek'e ilk müdahale yapıldı. Sağlık ekipleri sürekli konuştukları Özbek'in bilincinin kapanmaması için yoğun çaba harcadı.

'KENDİ APTALLIĞIM'

Kendine geldiği anlarda sağlık ekiplerinin sorularına cevap veren Özbek, "Tamamen kendi aptallığım yüzünden düştüm. Çok kan kaybettim. Dokunduğunuz her yer ağrıyor" dedi. Kayalıklardan sürüklenerek indirilen Özbek'in sedyesi, vadide tatil yapan tatilcilerin de yardımıyla 1 kilometre boyunca taşındı. Kelebekler Vadisi plajında bekleyen sürat botuna alınan sedye Belceğiz Plajı'na getirildi. Plajda denize giren tatilcilerin şaşkın bakışları arasında ambulansa taşınan Özbek, daha sonra Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Yoğun bakım ünitesine bağlanan Özbek'in vücudundaki kırıklar nedeniyle ameliyata alınacağı kaydedildi.

60 METREDEN DÜŞMÜŞ

Kelebekler Vadisi'nde dağcılık eğitimi veren ve kurtarma çalışmalarına katılan Dağcılık Federasyonu Antrenörü Murat Salim Saran, Özbek'in 60 metrelik sarp kayalıktan vadiye düştüğünü söyledi. 1.5 saat bilincinin kapalı kalmasının Özbek için şans olduğunu anlatan Saran, düştüğü noktanın ise oynak taşlardan oluşan nispeten yumuşak bir nokta olduğunu kaydetti.

UMKE Fethiye Ekip Sorumlusu Hüseyin Pınar ise alınan ihbar üzerine bölgeye hareket ettiklerini söyledi. Vadiye sarp kayalıklardan indiklerini anlatan Pınar, "Yaralının düştüğü yer takriben 60 metre. Bu mesafeden düşüp hayatta kalması bizi çok mutlu etti. Gerekli müdahaleleri yaptıktan sonra hızlı bir şekilde hastaneye ulaşmasını sağladık. Hızlı olmamız gerekiyordu çünkü bilinci kapanıp açılıyordu" dedi.

Özbek ile tatile gelen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Murat Şahin de mucize gibi bir kurtuluş yaşadıklarını belirtti. İniş sırasında Özbek'le aralarındaki mesafenin açıldığını anlatan Şahin, "Vadiye indiğimizde onu bulamadık. 1.5 saat sonra düştüğünü anladık. Verilecek sadakası varmış. Kurtulduğu için çok mutluyuz" diye konuştu.

DHA