Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Emekli Özel Harp Subayı Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Habertürk TV'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtları. Ağar, Fethullahçı Terör Örgütü'nün amacından bahsederken istihbarat açığı var mı sorusunu yanıtladı. Ağar, darbenin kahramanından da bahsetti.* İstihbarat sorunudur diyorsunuz çok haklısınız. MİT saat 16.00 civarında aslında istihbaratı veriyor. Beraber toplantı düzenleniyor. Kuvvet komutanlarıyla bir önlem alınmaya çalışılıyor. Sonra düğüne gidiliyor? Sadece istihbarat açığı mı bu durum?

- Yapılanmalarının çok sistematik bir biçimde devletin en üst kademelerine kadar ulaşmayı amaçladıkları görülüyor. Ortaya koyulan organizasyon bir terör örgütü organizasyonundan ziyade bir istihbarat servisinin organizasyonu olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Hangi terör örgütü olursa olsun bu tür hamleleri yaparken mutlaka belli noktalarda zafiyet üretir ve etkinliği ile ilgili bir operasyonla karşı karşıya kalır. Çünkü yıllara yayılan yaklaşık 30 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu yapılanmayla mücadele ediliyor. Azmi üretmeye çalışıyor ancak her azmi üretmeye kalkışında bir başka operasyonla karşı karşıya kalıyor. Biz bunlara karşı bir imha ya da etkisizleştirme operasyonları yapmaya kalktığımız zaman her zaman dolaylı ya da doğrudan operasyonlarla karşı karşıya kaldı Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Özellikle en önemli olan bu yapılanma için kullanacakları bazı daireler vardı. Personel ve İstihbarat Daireleri. Kendi iç istihbarat birimlerini ele geçirince zaten doğru bilgi üretemiyorsunuz. Personel Daire Başlanlıkları'yla zaten atamaları onlar yapıyor bu kez. 

Her olayın kendi içinde cari neden ve sonuçları var. Mahkeme sonuçlarıyla ortaya çıkacak. Bugün bir gerçek var. Sokakta olanlar çok önemli, medyanın ortaya koyduğu direnç çok önemli ama bu darbenin merkez hedefi silahlı kuvvetlerin kudretini ele geçirmek. Silahlı kuvvetlerin kudretini ele geçirselerdi bambaşka bir Türkiye'ye uyanabilirdik. Sizin karşısınızdaki terör örgütünün istihbarata karşı bir gücü yoksa ve darbe yamaya kalkıyorsa o zaman istihbarat sorunu var diye bir cümle kurabilirsiniz. Bunun ötesinde terör örgütü sizin istihbarat erkinizden çok daha güçlü bir istihbarat erki tarafından desteklenmiyorsa operasyon yapılıyorsa istihbarat zafiyeti denebilir ancak bu yapıyı güden güdüleyen, donatan asıl iradeyi görmezsek doğru tahlil edemeyiz.

* Tutuklanan generaller, subaylar bunlardan sizin tanıdıklarınız bildikleriniz var mı?

- Diğer şehitlerimizle beraber toprağa verildi Ömer Halis Demir, Başçavuşumuz Astsubayımız. Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğinin kurtulmasında vazife üstlendi. Özel Kuvvetler Komutanımız Zekai Aksakallı'nın görevini devam ettirmesi için çok önemli bir misyon üstlendi. Darbenin akamete uğramasına neden olan arkadaşımızı anmak isterim. En önemli kahramanlardan bir tanesi oldu.