Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, oylanan OHAL tezkeresinin sonucunu açıkladı. Buna göre; 461 milletvekilinin katıldığı oylamada, 346 kabul, 115 red oyu çıktı.

Oylamanın ardından Başbakan Binali Yıldırım Meclis'te söz aldı.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Az önce meclisimizde kabul edilen OHAL kararı aslında demokratik düzenimize, milli iradeye karşı 15 Temmuz gecesi başlatılan silahlı darbe teşebbüsünün doğurduğu sonuçları ve yaptığı tahribatı ortadan kaldıracak tedbirleri almaya yöneliktir. 15 Temmuz'da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe teşebbüsü ile millet, hükümeti ile bütün partileri ile başkomutanı ile bir olmuştur. Darbe bozuntucularını bertaraf etmiştir. Bu süreçte çok kurum büyük bir ülke sevgisi ile bu kalkışma hareketine en net şekilde duruş sergilemiştir. Türkiye dünyaya bir demokrasi destanı yazdığını göstermiştir. Bugünkü kararla devlet millete değil kendisine OHAL ilan etmiştir. Devlet içine yıllardan beri kümelenmiş FETÖ çeteleri bir bir temizlenecek ve ülkemizin demokrasisine zarar vermeye kalkışan bu mihraklar bir daha ayağa kalkmamak üzere bertaraf edilecektir. Türkiye'nin en meşru şekilde karşı çıktığı bu işte bile bazı dost bildiğimiz çevrelerden bir takım kafa karıştırıcı haberler geliyor. Türk ekonomisi dünyaya açık bir ekonomidir, bu girişim olmasına rağmen pazartesi günü hiçbir kesintiye uğramadan hayat devam etmiş ve bütün ekonomik faaliyetler sağlıklı şekilde yürütülmüştür. Türkiye'nin risk primi ile oynama gayretlerini iyi niyetli olmaktan yoksun buluyoruz. Bunlar acele maksatlı verilmiş kararlardır.

Bizim partilerden bu süreçte bütün siyasi partilerimiz takdire şayan başta genel başkanları olmak üzere bir duruş sergilemiş, şu gazi Meclis'in çatısı altında bombalanma esnasında bile demokrasiden milli iradeden asla ödün vermemiştir.

Bizim siyasi parti gruplarından beklentimiz bu başlattığımız birlikteliğin süratle bu beladan kurtulmak için yapılacak düzenlemelerde de devam etmesidir.

Siyasi partilerimiz 15-16 Temmuz günü artık demokrasinin günü olarak kutlayacağız. Demokrasi şehitlerimizi anma günü olarak kutlayacağız.

"CUNTACILAR CONTA YAPMIŞTIR"

Tankın gücü halkın karşısında yetersiz kalmıştır, malup olmuştur. Cuntacılar conta yapmıştır ve yolda kalmıştır, halkın iradesi kazanmıştır. Bir kez daha yüce Meclisimize, aziz milletimize bu asil duruşundan dolayı teşekkür ediyorum.