Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3 ay süreli OHAL kararı dünya basınında da geniş yankı buldu.

Rus basını, OHAL kararına geniş yer verdi.

Kommersant gazetesi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkede üç ay sürecek OHAL rejimi ilan etti. Erdoğan, askeri darbe girişimi ile bağlantılı olarak vatandaşların hak ve özgürlüklerini en etkili ve hızlı biçimde güvence altına alacak adımlar atılması için anayasanın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi" diye yazdı. Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanının, askeri darbe girişiminin arkasında yabancı ülkelerin olabileceğini söylediğini aktardı.

'Tehditlere karşı hızla mücadele edilecek' ifadelerini kullanan Interfaks, isyancılar ile mücadelede hayatını kaybedenleri "şehit" olarak niteledi.

Komsomolskaya Pravda ise 'Erdoğan; Avrupa Birliği'nin OHAL'i eleştirme hakkı yoktur' diye yazarak, "Türkiye Cumhurbaşkanı, bu kararın demokrasiyi sadece güçlendireceğini söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri darbe girişimi sonrası OHAL ilan ettiği için Avrupa Birliği'nin eleştirmemesi gerektiğini söyledi." ifadelerini kullandı.

İngiliz Independent, internet sitesindeki haberinde, "Darbe girişiminin ardından, Erdoğan 3 ay olağanüstü hal ilan etti" şeklinde duyurdu. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk demokrasisine tehdit nedeniyle önlemler alındığını ifade ettiğini yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi de internet sitesinde "Erdoğan, darbe girişimin ardından Türkiye'de 3 ay süresince OHAL ilan edildiğini duyurdu. Açıklama, Ankara'da MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarından sonra yapıldı" dedi.

Gazete, Erdoğan'ın "Olağanüstü hâl ilanı demokrasi ve hukuk devleti ile temel hak ve özgürlüklerin korunmasına karşı değildir. Demokrasiden ödün verilemez" sözlerine yer verdi.

Avusturyalı Kurier Zeitung, 'Erdoğan Olağanüstü Hal İlan Etti' başlığıyla duyurduğu haberde, darbe girişiminin akabinde 60 bin polis, asker, eğitmen, hukukçu ve diğer kamu çalışanının gözaltına veya açığa alındığını yazdı. Gazete "Erdoğan tehlikenin geçmediğini düşünüyor; gözaltıların ve işten çıkartmaların devam edeceği sinyalini veriyor" diye yazdı. Gülen'in emekli maaşının da kesildiğini hatırlatan gazete "Yüzlerce okul kapatılmaya başlandı" dedi.

DHA