Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Saliha ÇOLAK / ANKARA

CHP’nin İstanbul’da yarın düzenleyeceği “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitingine destek kararı alan AK Parti, üst düzey katılım için hazırlıklara başladı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti’nin İstanbul teşkilatlarının CHP’nin Taksim’de düzenleyeceği darbeye karşı “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitingine katılması için hazırlıkları yürütmek üzere dün İstanbul’a gitti. Partide durum değerlendirmesi yapıldı ve mitinge üst düzey katılmaya karar verildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu ve Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP mitinginde partiyi üst düzeyde temsil edecek. Kabineden ise bir katılımın olmayacağı belirtildi.

AK Partili bir üst düzey yönetici, ilk kez gerçekleşecek bu meydan buluşmasının, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı darbe girişimi sonrasında demokrasiye sahip çıkmak için siyasette işbirliği ve uzlaşma tablosunun sergilenmesi bakımından önemli olduğunu vurguladı. Bu nedenle AK Parti yöneticileri, destek verdikleri CHP mitinginde parti bayrağı bulunmaması gerektiğini belirtti. Darbe gecesinden bu yana halkı sokağa çağıran AK Parti, meydanlarda parti bayrağı yerine Türk bayrağı bulundurulmasına özen gösteriyor. Aynı hassasiyet CHP’den de bekleniyor.

'HDP VE MHP ÇAĞIRSA ONLARINKİNE DE GİDERİZ'

Bir AK Partili yönetici, “MHP ve HDP de miting düzenlerse katılır mısınız?” sorusuna karşılık, “CHP çağrı yaptı, biz de olumlu yanıt verdik. Onlar da çağrı yaparsa onlara da katılabiliriz. Önemli olan bombaların hedefi olan Meclis’te sergilediğimiz birlikberaberlik tablosunun meydanlara yansıtılması. Olabildiği kadar her kesimden insanın meydanlarda olmasını istiyoruz” dedi. CHP’nin yarın İstanbul Taksim’de yapacağı miting için ulaşımın ücretsiz olacağı duyurulurken, HDP’nin de bugün Sultangazi’de “Darbeye Hayır” mitingi yapacağı bildirildi.