Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Neşet DİŞKAYA/İZMİR

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği iddialarıyla ilgili FETÖ/PDY'ye yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında 65'i asker toplam 83 kişi hakkında gözaltı verildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilenler arasında, darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklanan 9 general ve subayın yanı sıra kumpas olduğu ortaya çıkan Balyoz davasında yüzlerce askerin tutuklanmasına neden olan raporu hazırlayan bilirkişi Albay Ahmet Erdoğan'ın da olduğu öğrenildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, 'FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanması'na yönelik soruşturma kapsamında 65'i subay olmak üzere toplam 83 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. İzmir Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde İzmir'in yanı sıra İstanbul, Ankara, Konya ve Eskişehir'in de bulunduğu 22 ilde başlattığı operasyonda, listede ismi bulunan 15'i asker toplam 20 kişiyi gözaltına aldı.

DARBE GİRİŞİMİNDE TUTUKLANDILAR

Gözaltı listesinde 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimi ile ilgili tutuklanan Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, 8. Kolordu Komutanlığı'nda görevli Kurmay Albay Abdullah Bayram, Pilot Albay Murat Dağlı'nın da aralarında bulunduğu 9 subayın da olduğu öğrenildi.

BÜYÜKANIT'IN YAVERİ DE LİSTEDE

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlıların arasında ise Tümgeneral Hamza Koçyiğit, Tuğgeneraller Şener Topçu ve Uğur Buldu, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yaveri emekli Albay Gürsel Yüce, Genelkurmay Bütçe Maliye Şube Müdürü Albay Abdullah Akkaya ve Işıklar Askeri Lisesi'nde görevli Teğmen Abdullah Akbaş'ın da olduğu belirtildi.

BALYOZ BİLİRKİŞİSİNİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 17 KİŞİ YURTDIŞINDA

Listede ismi bulunan ve kumpas olduğu ortaya çıkan Balyoz davasında yüzlerce askerin tutuklanmasına neden olan raporu hazırlayan bilirkişi Albay Ahmet Erdoğan ile birlikte toplam 17 kişinin ise yurtdışında bulunduğu bildirildi.