Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Maliye Bakanlığı'na iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilen bir yazıda, HSYK tarafından 24 Ağustos 2016'da 2847 hakim ve savcının FETÖ / PDY ile ilişkisi bulunduğu gerekçesi ile meslekten ihraç edildikleri hatırlatıldı. 25 Ağustos 2016 itibari ile bu hakim ve savcıların memuriyetlerinin de son bulduğuna yer verilen Başsavcılığın yazısında, bu hakim ve savcıların maaşlarının 20 günlük kısmının geri alınması için gereğinin yapılmasının talep edildiği öğrenildi.

İHRAÇ KARARIYLA MEMURİYETLERİ SONA ERDİ

İhraç kararının, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. maddesi kapsamında alındığı hatırlatılan yazıda, ihraç kararı ile birlikte 25 Ağustos 2016 itibari ile bu hakim ve savcıların memuriyetlerinin de son bulduğu bilgisine yer verildiği bildirildi.

Haklarında ihraç kararı verilen hakim ve savcıların 60'ının kendi adliyelerinde görevli oldukları süreçte ihraç edildikleri hatırlatılan yazıda, bu hakim ve savcıların son maaşlarının da bu ayın 15'inde yatırıldığı hatırlatıldı. Bu hakim ve savcıların peşin aldıkları maaşlarının 25 Ağustos tarihi ile 15 Eylül tarihi arasında kalan 20 günlük kısmının iadesi gerektiği, geri alınması için de gereğinin yapılması talep edildiği öğrenildi.

MALVARLIKLARINA TEDBİR KONULMUŞTU

HSYK tarafından 24 Ağustos 2016 tarihinde ihraç edilen 2847 hakim ve savcının 2745'i darbeden bir gün sonra 16 Ağustos 2016 tarihinde açığa alınmış, devam eden süreçte bazıları tutuklanmış, bazıları da serbest bırakılmıştı. Bu hakim ve savcıların malvarlıklarına da FEDÖ / PDY soruşturması kapsamında tedbir konulmuştu.

DHA