Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İbadetler gereği her yıl dinen mümkün kılınmış hayvanların kesildiği Kurban Bayramı bu yıl da ülkemizde vuku bulacak. Peki Kurban Bayramı hangi tarihte, ne zaman başlayacak? İşte tüm detaylar...

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Kurban bayramı, bu sene 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak. 11 Eylül Pazar günü ise arefe günü olacak.

13 Eylül Salı 2. Gün,
14 Eylül Çarşamba 3. Gün,
15 Eylül Perşembe 4. Gün (Son Gün). Kurban Bayramı tatili ile ilgili ise sevindirici haber Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Buna göre 16 Eylül Cuma günü kamu çalışanları için idari tatil olarak ilan edilince, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıktı.

KURBAN BAYRAMINDA HER YIL 2 BUÇUK MİLYON KASAPLIK HAYVAN KESİLİYOR

Ülkemizde her yıl kurban bayramında yaklaşık iki buçuk milyon civarında büyük ve küçükbaş kasaplık hayvan kesiliyor. Yaklaşık olarak bu sayının 640 bin adedi büyükbaş, 2 milyon adedi de küçükbaş hayvandır. İstanbul'da ise kurban bayramında ortalama 134.000 adet büyükbaş ve 76.500 adet küçükbaş hayvan kesilmektedir.

KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hayvanlar herhangi bir hastalığı düşündürücü semptomları taşımamalıdır.  Hayvanların kılları veya yünleri parlak, bakışları canlı, kondisyonları iyi olmalıdır. Vücut deliklerinden hastalık belirtisi akıntı gelmemelidir. Aşırı derecede zayıf olan, ölüm derecesinde hasta olan, gebe olan, kesim yerine yürüyerek gidemeyecek derecede aksak olan, kulağının, kuyruğunun veya cinsel organının üçte birinden fazlası bulunmayan, burnu kesilmiş olan, iki veya bir gözü kör olan, doğuştan kulağı veya cinsel organı olmayan ve dişlerinin yarıdan fazlası düşmüş olan hayvanların kurban edilmesinin uygun olmadığı yetkili merciler tarafından bildirilmektedir.

HANGİ KURBANLIKLAR KESİLEBİLİR VE KİMLER KURBAN KESEBİLİR?

İslam'a göre deve, manda, sığır gibi büyükbaş hayvanlar ile koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlar kurbanlık olarak kesilir. Bahsi geçenler arasıdna erkek-dişi ve hadım edilmiş gibi kriterler göz önünde bulundurulmaz. 

Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla bu kişi Allah'ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir.

KURBAN KESİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Kesim öncesinde, kurbanlık hayvanların kışın en az 8 saat, yazın ise en az 12 saat süreyle dinlendirilmeleri et kalitesini iyi yönde etkilemektedir. Kesimin en az 6 saat öncesinden yemleme kesilmeli ve hayvanlar kesilinceye kadar ihtiyaçları dahilinde su tüketmelerine izin verilmelidir. Yorgun hayvanların kesilmesi ile yeterli kan miktarda kan akmamasından dolayı etler iyi bir olgunlaşma periyodu geçiremez, dolayısıyla dayanıksız ve kalitesiz olabilir.

Aynı zamanda dinlendirme amacıyla padoklara konulan hayvanlar, Veteriner Hekimler tarafından sağlık ve besi derecesi bakımından muayene edilmelidir. Canlı muayene, kuduz, çiçek, şap, şarbon ve deli dana hastalığı gibi zoonoz hastalıkların teşhisinde önem taşımaktadır. Ayrıca genel durum, besi durumu, ırk, yaş ve cinsiyet gibi özelliklerin kontrolü de yapılmalıdır. Bu amaçla tüm dünyada canlı muayene uygulaması yasalarla zorunlu kılınmıştır

BAYILTMA İŞLEMİ ET KALİTESİNİ ARTTIRIYOR

Kasaplık hayvanların kesim esnasında savunma hareketleri yapmasını önlemek ve acıya duyarsız hale getirmek için uygulanan bayıltma işlemi, kanama düzeyini ve et kalitesini iyileştiren önemli bir faktör olmasının yanı sıra insani kesim uygulaması açısından oldukça önemlidir.

Bugün birçok ülkede hayvanların bayıltılmadan kesilmelerine izin verilmemektedir. Hayvanlara elektrik akımı
verilmesi sureti ile uygulanan elektroşok yöntemi ile bayıltma günümüzde en çok koyun ve keçilerde uygulama alanı bulan bayıltma  şekli olarak bildirilmektedir. Uygulanan elektrik akımı ile hayvanlarda ani bilinç kayıpları oluşmaktadır. Elektrik uygulamasıyla bayıltmanın 17 ila 20. saniyeleri arasında hayvan kesilerek kanatılır. Eğer bayıltma uygulaması sonrası kesim işlemi uygulanmaz ise hayvan en geç 120 saniye içinde kendine gelir ve ayağa kalkar. Akan kan miktarının
artmasına neden olduğu için bayıltma, etin muhafaza süresinin arttırılmasında önemli bir yöntem olarak görülmektedir.

İSTANBUL'DA KURBANLIKLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala yurdun çeşitli bölgelerinden İstanbul'a getirilen kurbanlıklar pazarda satılmaya başlandı.Sultangazi Belediyesi'nce, Esenler Mahallesi Halk Ekmek Fabrikası yanına Kurban Satış ve Kesim Merkezi'ni 120 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 20 bin hayvan kapasitesine sahip merkezdeki 700 çadırın 560'ı kurban satışı, 100'ü kesim ünitesi, 40'ı ise hizmet amaçlı faaliyet gösteriyor.Yurdun çeşitli bölgelerinden gelen küçük ve büyükbaş hayvanlar gece yarısından itibaren pazara giriş yapmaya başladı.Satıcılar, ilk günden itibaren vatandaşların pazara ilgi gösterdiğini belirterek, satışlarda yoğunluk yaşadıklarını söyledi.

Geçen yıla göre fiyatların çok artmadığını belirten satıcılar, canlı hayvanın kilogram fiyatının 15 ile 22 lira arasında değiştiğini dile getirdi.- 23 bin liraya kurbanlıkPazara Ağrı'dan gelen Ahmet Huzeyfe adlı satıcı, bu yıl piyasanın hareketli olacağını düşündüğünü söyledi.Huzeyfe, 200 hayvan getirdiklerini belirterek, "Bu sene satışlardan umutluyuz. Cemaat olaylarından dolayı insanların, pazarda görerek kurban alacağını düşünüyoruz. 'Kurban kesiliyor mu, kesilmiyor mu?' görmek lazım." dedi.

Bu yıl satışların hızlı başladığını dile getiren Huzeyfe, "Dün gece 12'de mal indi. 30 tanesinden 8'i ilk günden satıldı. Satışlar erkenden başladı." ifadelerini kullandı. Erzurum'dan kurbanlık getiren Osman Tatlı da terör örgütü FETÖ'nün darbe girişiminden dolayı vatandaşların vakıf ve derneklere yaptığı kurban bağışların azalmasını beklediklerini belirterek, bu durumun kurban pazarlarına olumlu yansıyacağını söyledi.Sancaktepe'deki kurban pazarına Ağrı'dan getirilen 1 ton 250 kilogram büyüklüğündeki kurbanlık ise 23 bin liraya alıcısını bekliyor. Murat Küsmü adlı hayvan satıcısı, şu an pazarın en büyük hayvanının bu olduğunu kaydetti.