Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Adalet Bakanı Bozdağ'dan ABD'ye FETÖ uyarısı

    WASHINGTON (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 18 yıldır ABD'de yapılanmasını sürdürdüğünü belirterek, "Eğer tedbir almazsanız 10 yıl sonra FETÖ'nün ABD'deki yapılanmasının önüne geçemezsiniz." dedi.Bozdağ, ABD'deki temaslarının ikinci gününde, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisinin (SETA DC) organize ettiği programa katıldı.

    SETA DC Direktörü Kadir Üstün'ün sunduğu, moderatörlüğünü ise SETA DC Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat'ın yaptığı programda konuşan Bozdağ, Türkiye'de FETÖ'nün devletteki yapılanmasına dikkati çekti.FETÖ'nün, Amerikan devletine yerleştirdiği kişilerden de bilgi aldığını dile getiren Bozdağ, "Türkiye'de geçen bir ifadede bahsediliyor, diyor ki Fetullah Gülen, 'Siz Mossad'dan, CIA'den korkmayın, biz onları fanilasının rengine kadar biliyoruz.' Bunları adamlarına sohbet sırasında söylüyor. O örgüt mensupları Türkiye'deki herkese, 'Gün gelecek ABD'de, gün gelecek başka ülkelerde de karar alıcılar ve iş yapıcılar biz olacağız' diyorlar; nihai hedefleri o." ifadelerini kullandı.

    "10 YIL SONRA ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ"

    Amerikan yönetimini uyararak, FETÖ'nün 18 yıldır ABD'de yapılandığını hatırlatan Bozdağ, "Eğer tedbir almazsanız 10 yıl sonra FETÖ'nün ABD'deki yapılanmasının önüne geçemezsiniz." değerlendirmesinde bulundu.ABD'de FETÖ'nün çok sayıda okulunun olduğuna dikkati çeken ve bunlara Amerikan vatandaşlarının ödediği vergiler üzerinden çok yüksek ödemeler yapıldığını belirten Bozdağ, ABD hükümetine bu kurumlardaki para trafiğini denetlemesi yönünde çağrı yaptı.Bakan Bozdağ, ABD ziyaretinin ana amacının, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ve geçici tutuklama talebine yönelik ABD'li yetkililerle görüşmeler yapmak olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:"Bu konunun Türkiye için öneminin birinci ağızdan ilgili muhatabına iletmek için geldik. Görüşmelerimiz son derece olumlu ve verimli geçti. Bundan kastım, ABD Adalet Bakanı'nın Türkiye'nin hassasiyetlerini ve bu konuya verdiği önemi görüp anlaması ve Türkiye'nin de ABD'nin bu konudaki çalışmalarını yakından görmesi bakımından faydalı olduğunu söyleyebilirim. Birbirimizi daha iyi anladık, daha iyi ölçtük ve daha iyi değerlendirdik diye düşünüyorum."

    Türkiye'nin uzun zamandır terörle mücadele eden bir ülke olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Bu süreç bize çok şey öğretmiştir. Türkiye eş zamanlı olarak PKK, PYD/YPG, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C, MLP, TİKKO, MLKP ve TAK gibi 10 civarında terör örgütüyle mücadele etmektedir." diye konuştu.

    "TERÖRLE MÜCADELEDE SAMİMİ İŞ BİRLİĞİ ŞART"

    Adalet Bakanı Bozdağ, terörü yenmek için uluslararası samimi iş birliğinin şart olduğuna işaret etti. İstenildiği kadar terörle mücadele edilsin, bu konuda samimi bir uluslararası iş birliği yoksa sonuç almanın zorlaşacağını anlatan Bozdağ, "Terörün dini, vatanı, rengi yoktur. Nerede olursa olsun terör ve teröristler tüm insanlığın ortak düşmanıdır. O yüzden 'ama'sız ve 'fakat'sız bir şekilde terörle mücadele edilmelidir." değerlendirmesini yaptı.DEAŞ ile mücadelenin yeterince samimi yapılmadığını vurgulayan Bozdağ, samimi bir iş birliği olsa uluslararası toplumun bu örgütü kısa sürede temizleyebileceğini ifade etti.

    Türkiye'nin, DEAŞ teröründen en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğunu kaydeden Bozdağ, "Türkiye, DEAŞ'ı ortadan kaldırmak için elinden gelen çabayı net bir şekilde ortaya koyuyor." açıklamasında bulundu.

    "FETÖ, YENİ NESİL TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

    FETÖ'nün, eğitim ve din konusundaki çalışmalarıyla erken yaşlardan itibaren gençlere yaklaştığını ve bu şekilde toplumda itibar kazandığını anlatan Bozdağ, dershaneler yoluyla sürecin devam ettiğini, üniversite eğitiminde ve sonrasında da yakın ilgilenme sonucu bu kişilerin örgütün dünya görüşü ve bakış açısını kazandıklarını dile getirerek, "FETÖ, mevcut terör örgütlerinden farklı bir anlayışa sahip yeni nesil bir terör örgütüdür." dedi.

    Bakan Bozdağ, "Bir zaman sonra bu örgütün mensupları FETÖ'ye ve Gülen'e bağlı hale geliyor ve öl deyince ölmeyi, öldür deyince öldürmeyi kendisini cennete götürecek bir büyük amel olarak görüyor. Bu çok tehlikeli bir durumdur." ifadelerini kullandı.Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı Levent Türkkan'ın, Akar'ın odasına her gün dinleme cihazı yerleştirdiğini ve daha sonra bunları bağlı olduğu kişilere aktardığını, bilgilerin onlardan da Gülen'e kadar ulaştırıldığını kaydetti.Örgütün, devletin gizli kalması gereken bilgilerini bu şekilde ele geçirdiğini belirten Bozdağ, "Ben şimdi soruyorum; bu bilgiler, örgütün dini daha anlatmasına mı, yoksa eğitimi daha kaliteli hale getirmesine mi yarıyor?" diye konuştu.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ