Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

2. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşan Emine Erdoğan, "Şuna kesinlikle inanıyoruz ki; eğitim çağındaki kızlarımızın yeri yalnızca ve yalnızca okuldur. Eğitim yuvaları kız çocuklarımızı içine düşebilecekleri yanlış uygulamalardan koruyacak en güvenli limandır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu.

Emine Erdoğan, "Milletimizin engin duyarlılığı ile mülteciler bu ülkede misafir olarak muamele görmüştür. Devletimiz din, dil, ırk ayrımı yapmadan mazlumlara kucak açmıştır. Şu anda Türkiye gayrisafi milli hasıla oranlarına göre dünyanın en cömert ülkesidir. Daha önemlisi adaletin sözcüsü olan bir ülkedir. Dünya 5'ten büyüktür sözü egemen güçlerin tasallutu altındaki düzene itirazdır. Uluslararası kurumlarda adaletli bir temsile çağrıdır" dedi.

"EĞİTİM YUVALARI EN GÜVENLİ LİMANDIR"

"Hakim dünya düzeninin değişmesinde kadınların önemli misyonlar üstleneceğine inanıyorum. Barış ortamı inşa etmede kadınlar daha aktif ve mahirdirler. Kadınların etkinliğinin arttığı bir dünyada adaletin tesisi daha da kolaylaşacaktır" diyen Erdoğan, "Şuna kesinlikle inanıyoruz ki eğitim çağındaki kızlarımızın yeri yalnızca ve yalnızca okuldur. Eğitim yuvaları kız çocuklarımızı içine düşebilecekleri yanlış uygulamalardan koruyacak en güvenli limandır" ifadesini kullandı.

"ZOR ZAMANLARDAN GEÇİYORUZ"

Emine Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadınların toplumsal hayatta daha aktif roller aldığı bir ülke hedefliyoruz. Bunun için iş dünyasının, akademinin, medyanın, siyasetin kendine adaletli bir temsil hedefine adaması gerekmekte. İş birliğini arttırmamız gerekiyor. Gerek ülke olarak, gerek dünya olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Terörü hak edilmemiş güçlerin garantisi olarak görenler karşısında, mazlumların haklarının savunucusu olmak bizim için bir onurdur. Çalınmış coğrafyaların, yağmalanmış ekonomilerin, çarpıtılmış tarihin hakkını inşallah bizler iade edeceğiz. Yaşadığımız dünya, belki insan eliyle her şeyin bozulup yozlaştığı bir dünya; fakat her şeyi düzeltecek olan da yine insandır. Bütün mesele içimizdeki adalet duygusunu ve hamurumuzda var olan faziletleri açığa çıkarmaktır. Adalet öyle bir anahtardır ki insanlığa nefes aldıracak tüm kapıları açar."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Uluslararası Florida Üniversitesi'nin iş birliğiyle Ankara Bilkent Otel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 1'inci Uluslararası Kadın Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "Yaratıcımız, kadına ve erkeğe farklı kabiliyetler vererek, onları birbirinin velisi kılmıştır. İşte bizler, bu prensibi hayata taşımalıyız" dedi.

Kongrede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Milletvekilleri Fatma Benli ve Ravza Kavakçı Kan ile çok sayıda davetli de hazır bulundu. Üç gün sürecek ve ‘Kadın ve Göç', ‘Kadın ve Hukuk', ‘Kadın ve Sağlık', ‘İş Yaşamında Kadın', ‘Kız Çocuklarının Eğitimi', ‘Akademide, Sosyal Hizmetlerde ve Medyada Kadın' konu başlıklarının ele alınacağı kongrenin açılış programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bir konuşma yaptı. Kadınların sosyal, politik ve ekonomik durumlarının güçlendirilmesi için ortaya konan bu çabayı takdir ettiğini belirten Emine Erdoğan, tarih boyunca kadını ezen ekonomik ve sosyal şartların bugün daha da ağırlaştığını söyledi.

"TÜM DÜNYAYI SARAN ŞİDDET KÜLTÜRÜ ÇEVREMİZİ KUŞATIYOR"

21'inci yüzyılın cinsiyeti de aşan temel insaniyet sorunları olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, "Ne yazık ki, yerküreden kan damlıyor. Savaşlar, sosyal adaletsizlikler, tüm dünyayı saran şiddet kültürü, çevremizi kuşatıyor. Sevgisizlik, tüm alanları istila ediyor. Milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiği, 600 binden fazla kişinin öldüğü bir savaş karşısında tüm dünya sessiz kalabiliyor. Yerkürenin topyekûn bir dirilişe ihtiyacı var. Bu kongrenin, bu temel meselelere ilaç olacak yeni bakış açıları getirmesini umut ediyorum. Gerek kadın sorunlarıyla ilgili, gerekse insanlığı ilgilendiren temel meselelerde, yeni bir dil kurmaya vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.

Konuşmasında adalet prensibinin altını çizerek, "Bizim anlayışımız, kadının ve erkeğin, birbirini bütünleyen iki cins olduğu inancına dayanır" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Kadın ve erkek arasında bir hiyerarşiden değil, iş birliğinden söz edebiliriz. Yaratıcımız, kadına ve erkeğe farklı kabiliyetler vererek, onları birbirinin velisi kılmıştır. İşte bizler, bu prensibi hayata taşımalıyız" diye ekledi.

"KARAR MEKANİZMALARINDA KADINLARI GÜÇLENDİRMEK VE ERKEKLERİ BU MÜCADELEYE DAVET ETMEK DURUMUNDAYIZ"

"Kadın ve erkek bir kuşun kanadı gibidir" diyen Emine Erdoğan, kadınların Türkiye'de son yıllarda elde ettiği kazanımlara atıfta bulunarak, bu gayretlerin arttırılması gerektiğini dile getirdi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kadınların ortaya koyduğu güçlü mücadeleye de değinen Emine Erdoğan, "Ülkemde kadınların gücünü soracak olursanız, onlar, tankların karşısında durarak bir vatan kurtaracak dirayettedir. Kadınlarımızın bu direnişinin, belki istatistik ilminde karşılığı yoktur. Ama bu duruş, bu cesaret, rakamlara sığmayacak kadar yüce bir kararlılığı ve iktidarı temsil eder. Bu asil direnişin, dünya demokrasi tarihine geçmesini umut ederim. Adil bir kadın tarihi yazılacaksa eğer, bu asla atlanmamalıdır" görüşlerine yer verdi.

Konuşmasında kadın sorunlarının çoğulcu bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini de sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, "Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın güçlü tabulara karşı, kadın sorunlarını hakkaniyet zemininde ele almalıyız. Karar mekanizmalarında kadınları güçlendirmek ve erkekleri bu mücadeleye davet etmek durumundayız. Öte yandan kadınları, iş hayatı ile özel hayat arasında tercihe zorlamayacak çalışma şartlarının takipçisi olmalıyız" diye konuştu. Emine Erdoğan konuşmasını, kongrenin hayırlı sonuçlara vesile olması temennisiyle tamamladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın bir konuşma yaptığı 1'inci Uluslararası Kadın Kongresi'nin açılış programı, hatıra fotoğrafının çekilmesi ve plaket takdimi ile sona erdi.

DHA

İstanbul Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanan yüzlerce kadın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde erkek şiddetini ve cinsel istismarları protesto etti. "Hayatlarımız için erkek-devlet şiddetine karşı herHalde direniyoruz" yazılı pankart açan grup, "Kadın yasaklara direnir, kadın mücadelesi mühürlenemez" yazan dövizlerle Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

"ERKEK İSTİSMARI VE ŞİDDETİ BİZİ YILDIRAMAZ"

25 Kasım Platformu tarafından yapılan açıklamada, "Kadınların, yıllarca direnerek kazandığı haklar OHAL'le geri alınıyor. Tecavüz ve gördüğümüz şiddet, günlük hayatın bir gerçeği olmaya başladı. Çocuklarımıza yapılan istismarı aklamaya çalışıyorlar. Buna karşı tüm kadınlar birleşmelidir. Erkek istismarı ve şiddeti bizi yıldıramaz" dendi.

Akıncan ABADAN / İSTANBUL